Hrvatski učenici osvojili dvije...

Četveročlani tim učenika ove je godine po drugi put predstavljao Hrvatsku na prestižnom natjecanju mladih biologa iz 75 zemalja cijelog svijeta, 30. međunarodnoj biološkoj olimpijadi (International Biology Olympiad – IBO) koja  se održala u Szegedu, Mađarska od 14.-21. srpnja 2019. U natjecanju su sudjelovali učenici Olga Jerković Perić (XV. gimnazija, Zagreb) i Petar Škrobo (Gimnazija M. A. Reljkovića, Vinkovci) koji su osvojili brončane medalje te učenice Mia Crnogaj (XV. gimnazija, Zagreb) koja je osvojila priznanje za postignuti rezultat i učenica Elizabeta Gegić (XV. gimnazija, Zagreb) koja je također imala izvrstan uspjeh na natjecanju. U pratnji učenika na natjecanje su putovale mentorice dr. sc. Andreja Lucić i dr. sc. Petra Cvjetko, koje su sudjelovale u odabiru učenika te zajedno s nastavnicima i studentima Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pripremale učenike za natjecanje.

Međunarodna biološka olimpijada je natjecanje učenika srednjih škola u znanju i rješavanju složenih praktičnih i teorijskih zadataka iz biologije. Na ovogodišnjoj olimpijadi sudjelovalo je oko 300 učenika iz 75 zemalja cijelog svijeta. Samo natjecanje se odvijalo tijekom dva dana između kojih su učenici imali dan odmora. Učenici su tijekom prvog dana natjecanja rješavali četiri praktična zadatka iz područja bioinformatike, molekularne biologije, animalne i biljne anatomije, ekologije i neurobiologije koji od učenika iziskuju spretnost, brzinu i preciznost u eksperimentalnom radu, te matematičku i grafičku pismenost i znanstveni pristup u rješavanju problema i interpretaciji rezultata. Tijekom drugog dana natjecanja učenici su rješavali dva teorijska testa u trajanju od tri sata sastavljenih od složenih problemskih zadataka iz različitih područja biologije. U slobodne dane učenici su se družili sa svojim vršnjacima iz cijelog svijeta te posjetili Budimpeštu i uživali u kulturnim i gastronomskim znamenitostima susjedne Mađarske. Naši su učenici i ove godine bili uspješni na ovom natjecanju koje je financijski poduprlo Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH.