IZNIMNO: Izvođenje nastave on-line u ljetnom semestru 2019./20.
Za ovaj je predmet postavljen e-kolegij u sustavu MS Teams na koji se korisnici mogu prijaviti korištenjem AAI identiteta. Isti je dostupan za instalaciju u sklopu Office 365 paketa financiranog od strane RH ili kao pojedinačni program koji se može dodati nekoj starijoj inačici sustava Office koju već imate instaliranu na računalu. Sve informacije se mogu pronaći na mrežnim stranicama SRCE-a.
Studenti kroz sustav dobivaju zadane zadatke koji se temelje na radu na tzv. virtualnom mikroskopu, rješavaju ih samostalno te prijavljuju u sustav do zadanog datuma, koji je u pravilu kraj termina redovite nastave za taj tjedan.
Docentica pregledava i stavlja komentare u digitalnu verziju zadaće, te vraća studentima uz popratni komentar u kojoj je mjeri zadaću potrebno korigirati i vratiti na ponovni pregled.
Primjena sustava MS Teams omogućava puno bržu i efikasniju komunikaciju nastavnika i studenata, pri čemu svi studenti imaju mogućnost uvida u komentare i odgovore na sva postavljena pitanja, što ovaj oblik nastave čini koliko-toliko prikladnom zamjenom za izravnu kontaktnu nastavu.
Ukoliko pojedini studenti imaju tehničkih poteškoća sa pristupanjem sustavu i razmjenom sadržaja, moguća je i uobičajena komunikacija putem e-maila.
Redovno odvijanje nastave u kontaktnom obliku
Kolegij Mikrofiziografija stijena predstavlja nadogradnju na kolegije Petrologija, Sistematska mineralogija i Mineralna optika te podrazumijeva vladanje gradivom navedenih predmeta.
Osnovni je cilj kolegija povezivanje dosadašnjih teorijskih znanja sa opažanjima na mikroskopskoj razini te mogućnost interpretacije procesa koji su sudjelovali u nastanku stijene. Da bi to bilo moguće, nastava se odvija kroz dva segmenta: prvi dio obuhvaća samostalnu pripremu studenta za svake pojedine vježbe obrađivanjem materijala koji se nalazi u mapi Zadaci za samostalni rad, što nastavnik pregledava na početku svakih vježbi. Drugi dio nastave se odvija kroz samostalni praktični rad na preparatima u mikroskopskoj učionici, prilikom čega se studenti služe prethodno pripremljenom teorijom, pomoćnim materijalima dostupnim u mapi Materijali za mikroskopiranje, te Osnovna i Pomoćna literatura. Na kraju svakih vježbi nastavnik pregledava zabilješke i crteže analize preparata i konačnu determinaciju stijene. Novom se zadatku ne može pristupiti ukoliko prethodni preparat nije završen i pregledan.
Provjera znanja provodi se periodično. Na kraju obrade magmatskih te metamorfnih stijena pišu se kolokviji u formi strukturiranog izvještaja. Postignute ocjene ulaze u konačnu ocjenu predmeta kao ocjena praktičnog dijela. Završna provjera znanja provodi se putem pismenog, a zatim i usmenog ispita.