Studenti Biološkog odsjeka opisali...

Upravo je opisana najveća vrsta trnovratke na svijetku - Holocerus devriesei, a opisali su ju hrvatski znantsvenici, točnije studenti Biološkog odsjeka Prirodoslovno - matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Kristian Medak i Marko Pavlović, pod mentorstvom asistenta Josipa Skeje i profesora Damjana Franjevića, a u suradnji s pokojnom hrvatskom arhitekticom, spisateljicom i ornitologinjom Davorkom Kitonić i malagaškim entomologom i prirodoslovnim vodičem, Rafanomezanjanahary Jean Christian Mikom. Za razliku od većine monaških skakavaca (porodica Tetrigidae) čija duljina doseže oko 10 mm, južni malagaški vražićak (H. devriesei) dugačak je 2.5 cm. Vrsta je nazvana u čast Hendrika Devriesea, belgijanskog botaničara i entomologa.

Ovaj rad prekinuo je stogodišnju zavrzlamu oko toga koja se vrsta treba nazivati "Holocerus luciferi". Vrste roda Holocerus pripadaju madagaskarskim vražićcima, rijetkoj i endemičnoj skupini koja nastanjuje istočne prašume ovog izuzetnog otoka. Kao i ostale tropske prašume, malagaške (ili madagaskarske) prašume ugrožene su ljudskom pohlepom. Osim fotografija muzejskih primjeraka, autori po prvi puta predstavljaju i zbirku fotografija živih jedinki u prirodnom staništu.

Rad je posvećen koautorici Davorki Kitonić (1947.-2020.), svjetskoj putnici, koja je preminula nekoliko dana nakon što je rad bio poslan u časopis. Neka joj je vječna slava!

Pročitajte više u radu: Skejo J, Medak K, Pavlović M, Kitonić D, Miko RJC & Franjević D (2020) The story of the Malagasy devils (Orthoptera, Tetrigidae): Holocerus lucifer in the north and H. devriesei sp. nov. in the south?. Zookeys, 957: 1-15.

Rad je dostupan na poveznici: https://zookeys.pensoft.net/article/52565/list/8/