Anketa

Na ovoj stranici trenutno nije odabrana niti jedna anketa!

Repozitorij

Terenska nastava iz biološke raznolikosti protista i invertebrata

Šifra: 196133
ECTS: 4.0
Nositelji: doc. dr. sc. Petar Žutinić
prof. dr. sc. Renata Matoničkin Kepčija
Izvođači: doc. dr. sc. Tvrtko Dražina - Terenske vježbe
prof. dr. sc. Marija Gligora Udovič - Terenske vježbe
Prijava ispita: Studomat
Opterećenje:

1. komponenta

Vrsta nastaveUkupno
Terenske vježbe 120
* Opterećenje je izraženo u školskim satima (1 školski sat = 45 minuta)
Opis predmeta:
Ciljevi predmeta - Aktivnim pripremanjem i sudjelovanjem u nastavi studenti će steći osnove za studiranje ekoloških procesa u prirodi te za nastavno-edukacijski odnosno eksperimentalni rad. Savladat će osnovna znanja o anatomiji i morfologiji alga i beskralješnjaka koji su preduvjet za praćenje ostalih kolegija (botanika, ekologija) na višim godinama studija. Studenti će razviti sposobnost prepoznavanja i determiniranja najčešćih vrsta, suvereno će ovladati njihovom ulogom u živom svijetu. Kroz praktičan rad i terensku nastavu steći će znanja kako unaprijediti školski kabinet za biologiju ili kako osmisliti praktičan pristup u nastavi ili nekim oblicima učeničkih takmičenja. Nastava se održava u području Zagreba, Rovinja i Pule. Laboratorijski rad se održava u prostorijama Biološkog odsjeka u Zagrebu, Centru za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju i Akvarija u Puli. Studenti se upoznaju s metodikom nastave biologije u prirodi uz osnovne sadržaje iz prepariranja i uzgoja kao osnovnih metoda biologije.
NASTAVA IZ ZOOLOGIJE
1. Sakupljanje beskralježnjaka na stjenovitoj obali u supralitoralu, mediolitoralu i gornjoj granici infralitorala. Promatranje raznolikosti životnih staništa i prilagodbe pojedinih vrsta beskralježnjaka na uvjete u zoni zaprskavanja valova i zoni plime i oseke.
2. Sakupljanje morskih beskralježnjaka u infralitoralu uz pomoć dredže na dubinama od oko 25 m. Brojnost i raznolikost beskralježnjaka na različitim tipovima supstrata. Anatomske, fiziološke i etološke prilagodbe beskralježnjaka na uvjete okoliša.
3. Analiza sakupljenog materijala u laboratoriju/praktikumu Instituta Ruđer Bošković u Rovinju. Determinacija, načini konzerviranja i izrada preparata. Usporedba raznolikosti na različitim tipovima morskog dna.
4. Temeljem sekcija na svježem materijalu i analize vanjske morfologije životinja upoznaju se pojedini morfološki tipovi i anatomija unutrašnjih organa i njihove životne funkcije. Proučava se etologija beskralježnjaka i njihova anatomija kao odraz prilagodbi na životni biotop.
5. Umjetna oplodnja ježinca. Praćenje prvih faza embrionalnog razvoja. Anatomske osobine deuterostomičnih celomata i njihova raznolikost u području sjevernog Jadrana.
6. Sakupljanje beskralježnjaka u kopnenim staništima. Sakupljaju se puževi plućnjaci, gujavice, kliještari, stonoge i kukci. Različite metode skupljanja kukaca: različitim tipovima mreža, klopke s atraktantima, ljepljive klopke i klopke s UV lampom. Načini prepariranja svježe ulovljenog materijala. Determinacija sakupljenih vrsta.
NASTAVA IZ ALGOLOGIJE
1. Sakupljanje alga u litoralnoj zoni i promatranje njihovih prilagodbi na različite životne uvjete.
2. U laboratoriju se uče i savladavaju tehnike prepariranja i izrade herbara morskih alga.
3. Samostalno kartiranje flore litoralnih alga na terenu i izrada vegetacijskih karata alga na određenim stalnim plohama.
4. Fitoplankton i alge sublitorala i tehnike njihova sakupljanja planktonskim mrežama i povlačnim mrežama s broda.
5. Utjecaj čovjeka na rasprostranjenost alga u litoralu.
6. Kreativna radionica usvojenih znanja.
Literatura:
Preduvjeti za:
Upis predmeta :
Položen : Alge i gljive
Odslušan : Beskralješnjaci
6. semestar
Obavezni predmet - Redovni Studij - Biologija i kemija; smjer: nastavnički
Termini konzultacija:

Poštovani studenti,

javite nam na mail smatrate li potrebnim da se nađemo na Teamsu još jednom prije terenske nastave. Ako da, napravili bismo sastanak samo za vaš smjer, da se izbjegne potencijalna zbrka. Motiv za upit je današnji sastanak na kojem je izgleda došlo do nejasnoća. 

Još jednom bih navela da se do ovog tjedna raspravljalo je li ovakav model terenske nastave izvediv te se čekao dogovor na razini cijelog PMF-a. U proces su aktivno bili uključeni studentski predstavnici pa smo mislili da ste čuli za ove dogovore i da ste upućeni u mogućnost odlaska u Pulu/Rovinj. Žao nam je ako informacija ipak nije stigla do vas. 

Srdačan pozdrav,

Petar Žutinić i Renata Matoničkin Kepčija

Autor: Renata Matoničkin Kepčija
Popis obavijesti