Bio-X


webmail


STUDOMAT

 


Suradnja s NR Kinom


Ekološka stanica 'Vrlika' 


Herbarium Croaticum


ACTA BOTANICA CROATICA


Obnova infrastrukture


Dan i noć na PMF-u


Karijerni centar


Izdvajamo

...
Izdvajamo Biologija

Posjet Centru za posjetitelje Medvedgrad

u sklopu kolegija Zaštićene vrste i područja (u) RH

Izdvajamo Biologija
Izdvajamo Biologija

“Noćni letači Tounja 2024” je istraživačko-edukacijski projekt s ciljem inventarizacije i proučavanja raznolikosti populacija šišmiša na širem području općine Tounj te edukacije lokalnog stanovništva i šire javnosti o problemu ugroženosti šišmiša i njihovih skloništa. Projekt provodi Sekcija za šišmiše Udruge studenata biologije - BIUS.
Cilj projekta bit će ostvaren kroz edukaciju studenata, srednjoškolaca te lokalne zajednice izradom promotivnog materijala, održavanjem edukativnih predavanja i radionica otvorenih za javnost te prikazima rezultata dobivenih terenskim istraživanjima. Šire područje općine Tounj, tj. područje Oštarije-Tounj, smješteno je između Ogulinsko-plaščanske zavale na zapadu i Unsko-koranske zaravni na istoku. To je područje plitkoga krša sa krškim i fluviokrškim karakteristikama. Ono predstavlja prijelaznu zonu između dinaridskog sustava na jugozapadu i Peripanonske regije na sjeveroistoku. Karakteriziraju ga brojni krški fenomeni, pri čemu dominiraju špilje, koje služe kao potencijalna skloništa brojnim vrstama i kolonijama šišmiša prisutnih na području Republike Hrvatske. Kako su sve vrste šišmiša na području Republike Hrvatske proglašene zaštićenim vrstama, pri čemu su neke i prema Crvenoj knjizi o sisavcima te IUCN-ovoj Crvenoj listi navedene kao ugrožene vrste, nužno je vršiti istraživanja inventarizacije i monitoringa njihovih populacija, kao i konstantnu edukaciju stanovništva o potrebi za očuvanjem njihovog staništa te neuznemiravanjem kolonija.

Neke od ciljnih vrsta šišmiša za istraživano područje su:

  • Miniopterus schreibersii (dugokrili pršnjak)
  • Myotis capaccini (dugonogi šišmiš)
  • Myotis myotis (veliki šišmiš)
  • Rhinolophus euryale (južni potkovnjak)
  • Rhinolophus ferrumequinum (veliki potkovnjak)
  • Rhinolophus hipposideros (mali potkovnjak)

Za odgovor na pitanje „Kako ja mogu sudjelovati u projektu'“ i općenito za dodatne informacije možete kontaktirati voditelje projekta:

Logotip projekta (autor: Dora Antonina)

Autor: webmaster BO
Popis obavijesti