Opće obavijesti

Odobren projekt Enzimsko inženjerstvo...

U sklopu poziva Razvojne istraživačke potpore, NPOO.C3.2.R2-I1.06, odobren je projekt Enzimsko inženjerstvo za održivo recikliranje bioplastike u vrijednosti od 613.614,53 EUR, čija je voditeljica izv. prof. dr. sc. Aleksandra Maršavelski za Zavoda za biokemiju Kemijskog odsjeka PMF-a.

Autor: Aleksandra Maršavelski
Poziv na prijave za 8. Simpozij...

Ovim putem pozivamo sve doktorande da se prijave na 8. Simpozij studenata doktorskih studija Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (8. SSDS). Simpozij će se održati od 26. do 27. travnja 2024. godine na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (Horvatovac 102a).

Registracije su službeno otvorene, a rok za prijavu sažetaka je 16. veljače 2024. godine, putem službene web stranice Simpozija. Podsjećamo da za sudjelovanje na Simpoziju nema kotizacije.

Detalje u vezi Simpozija možete naći ovdje.

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Fond Nenada M. Kostića ove će godine po 23. puta nagraditi studente i njihove diplomske radove iz svih područja čiste i primijenjene kemije. Prijaviti se mogu studenti čiji su diplomski radovi obranjeni u periodu od 1. travnja 2023. – 31. ožujka 2024. godine. Rok za prijavu na natječaj je 05. travnja 2024. godine. Ovdje se mogu preuzeti tekst najtečaja i prijavni obrazac.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Poštovani i dragi studenti,

uskoro počinje nova, 2023./2024., akademska godina. U tijeku je usklađivanje sveučilišnih i fakultetskih pravila studiranja s novim Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti te novim Statutom Sveučilišta u Zagrebu. PMF će u ovom prijelaznom razdoblju, koliko god to bude dopušteno i moguće, primjenjivati pravila povoljnija za studente.


Svi studenti i dalje imaju obvezu završiti studij najkasnije u roku koji je dvostruko dulji od trajanja studija.

Važno je napomenuti da prema novim pravilima studenti ne gube pravo studiranja na studiju ako u prethodne dvije akademske godine nisu stekli najmanje 35 ECTS-a. To znači da takvi studenti mogu upisati novu akademsku godinu (ako time ne bi prekoračili dvostruko trajanje studija).

Studentima će biti omogućeno više od dva puta upisati isti kolegij.

Studenti će moći polagati kolegije iz ljetnog semestra za koje su ostvarili uvjete i u zimskom semestru akad. god. 2023./2024. Bez obzira koliko je puta do sada student izašao na ispit iz nekog kolegija za koji je ostvario uvjete, on može izaći na ispit u svakom ispitnom terminu do uključivo veljače 2024. 

Ponovno napominjemo da broj izlazaka na ispit iz pojedinog kolegija više nije eliminatoran, tj. u tom slučaju studenti ne gube pravo studiranja.

Studenti u redovitom statusu, koji su u prvu godinu studija prvi put upisani u akademskoj godini 2023./2024., imat će pravo najviše jednom ponavljati svaku studijsku godinu.

Molimo studente da i dalje prate objave na mrežnoj stranici na kojoj ćemo objavljivati sve važne novine.

Autor: Adriana Kenđel

Znanstvenici Kemijskog odsjeka Mario Kekez, Vladimir Zanki, Ivana Kekez, Ita Gruić Sovulj, Dubravka Matković-Čalogović i Jasmina Rokov Plavec te donedavni asistent Jurica Baranašić su u suradnji s Vesnom Hodnik i Gregorom Anderluhom s Kemijskog instituta u Ljubljani i Anne-Marie Duchêne s Instituta za molekularnu biologiju biljaka (Strasbourg, Francuska) objavili rad Arabidopsis seryl-tRNA synthetase: the first crystal structure and novel protein interactor of plant aminoacyl-tRNA synthetase u uglednom časopisu FEBS Journal (IF 4,53).

Rad opisuje kristalnu strukturu i proteinske interakcije biljne seril-tRNA-sintetaze (SerRS).  Genetički kod dešifriraju aminoacil-tRNA-sintetaze (aaRS), enzimi koji kovalentno povezuju tRNA s pripadnom aminokiselinom u procesu translacije. Mnoge aaRS sudjeluju u različitim staničnim procesima izvan translacije, djelujući samostalno ili u kompleksu s drugim proteinima. Međutim, istraživanja nekanonskih funkcija i proteinskih kompleksa biljnih aaRS su izuzetno rijetka. Također nedostaju strukturne studije biljnih aaRS. U radu je određena kristalna struktura SerRS iz biljke Arabidopsis thaliana, ujedno i prva kristalografska struktura biljne aaRS. Protein pokazuje strukturne značajke tipične za kanonske SerRS, osim što sadrži jedinstven disulfidni most koji je očuvan samo u biljnim SerRS. Korištenjem metode dvaju kvaščevih hibrida identificiran je protein BEN1 kao proteinski interaktor SerRS. Protein BEN1 uključen je u metabolizam biljnih hormona brasinosteroida. Kompleks SerRS:BEN1 jedan je od prvih proteinskih kompleksa biljnih aaRS otkrivenih do sada i jedan od rijetkih primjera interakcije aaRS s enzimima koji su uključeni u primarni ili sekundarni metabolizam. Pripremljene su skraćene inačice SerRS i BEN1 u svrhu određivanja interakcijskih domena. Detaljne biofizičke analize su pokazale da sučelje dvaju proteina uključuje globularnu katalitičku domenu SerRS i N-terminalni produžetak BEN1. Protein BEN1 nema utjecaj na aminoacilacijsku aktivnost SerRS, što ukazuje da primarna funkcija kompleksa nije modifikacija enzimske aktivnosti SerRS, već vjerojatno SerRS obavlja nekanonsku funkciju posredovanu s BEN1. Interakcija proteina SerRS i BEN1 ukazuje na dosad neistraženu vezu između translacije proteina i steroidnog metabolizma u biljaka.

Ovo istraživanje je ostvareno u okviru projekata Nekanonske uloge aminoacil-tRNA-sintetaza (09.01/293) i Aminoacil-tRNA-sintetaze kao čuvari standardnog genetičkog koda (IP-2016-06-6272) financiranih od strane Hrvatske zaklade za znanost.

Autor: Vladimir Stilinović
Popis obavijesti

Broj posjeta:
2336349