Međunarodna ljetna škola 23rd International Symposium and Summer School on Bioanalysis održat će se na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu od 6 . do 15. srpnja 2025. Ovaj godišnji skup je organiziran unutar CEEPUS mreže “Teaching and Learning Bioanalysis”. Očekuje se oko 100 sudionika s dvadesetak različitih sveučilišta iz jedanaest država. Škola je namijenjena nastavnicima te studentima diplomskih i doktorskih studija, poslijedoktorandima i mladim istraživačima općenito. Cilj ovog skupa je razmjena znanja i ideja kroz predavanja, posterske prezentacije i radionice u svrhu ostvarivanja novih i održavanja postojećih suradnji.
Dodatne informacije moguće je pronaći na poveznici: 23 ISSSB – 23rd International Summer School on Bioanalysis.
Studenti 4. i 5. godine sveučilišnih integriranih preddiplomskih i diplomskih studija biologija-kemija i fizika-kemija; smjer nastavnički, bili su 6. lipnja 2025. godine u okviru seminarske nastave iz kolegija Metodika nastave kemije 1 i 2 na stručnom izletu u Prirodoslovnom muzeju u Beču. U pratnji studentima bili su i njihovi mentori iz osnovnih i srednjih škola i nastavnici Kemijskog odsjeka.
Studentima sve pohvale za učešće u stručnoj i organizacijskoj pripremi i provedbi nastave, uzorno ponašanje i ugodno druženje. Hvala Kemijskom odsjeku na materijalnoj i moralnoj podršci ovakvom vidu nastave.
Redovita profesorica i dugogodišnja voditeljica istraživačke grupe na Zavodu za biokemiju Kemijskog odsjeka PMF-a Ita Gruić Sovulj dobitnica je Godišnje nagrade za znanost PMF-a u kategoriji Nagrada za istaknutu znanstvenu djelatnost radnika u znanstvenim ili na znanstveno–nastavnim radnim mjestima. Nagradu je dobila za znanstvenu izvrsnost i sveukupan znanstveni doprinos posljednjih pet godina tijekom kojih je objavila 16 radova visoke znanstvene kvalitete, bila voditeljica tri kompetitivna znanstvena projekta, od čega dva međunarodna, i mentorica dviju obranjenih doktorskih disertacija. Prof. Gruić Sovulj etablirana je i međunarodno prepoznata znanstvenica u području biokemije, što se najbolje očituje prijemom u prestižnu organizaciju EMBO 2024. godine. Osim znanstvene djelatnosti, tijekom zadnjih pet godina obnašala je visoke dužnosti u matičnoj instituciji i na Sveučilištu (prodekanica za znanost PMF-a i članica Senata Sveučilišta u Zagrebu).
Godišnje nagrade dobitnicima uručene su na svečanoj sjednici PMF-a u petak, 06. lipnja 2025.
Čestitamo profesorici Gruić Sovulj i svim dobitnicima ove prestižne nagrade!
Prva međunarodna ljetna škola Croatian Summer School on Medicinal Chemistry (CSSMC) održat će se u Rijeci od 14. do 17. rujna 2025. u organizaciji Sekcije za medicinsku i farmaceutsku kemiju Hrvatskog kemijskog društva i Fakulteta za biotehnologiju i razvoj lijekova Sveučilišta u Rijeci.
Predavači na ljetnoj školi CSSMC su iskusni međunarodni medicinski kemičari i istraživači iz područja razvoja lijekova iz akademskih ustanova i industrije koji će kroz intenzivan interaktivan četverodnevni program upoznati polaznike s različitim konceptima, pristupima i tehnikama koje se koriste u otkrivanju i dizajnu novih lijekova i biološki aktivnih molekula.
Rok za prijavu i predaju sažetaka je 1. lipnja 2025. Prijave i informacije.
Za studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.
Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na uredssi@unizg.hr, Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Ivan Kodrin, Mladen Borovina i Marijana Đaković te student Luka Šmital, u suradnji s Jesúsom Valdés-Martínezom sa Ciudad Universitaria (Meksiko) i Christerom B. Aakeröyem sa Kansas State University (Manhattan, KS, SAD), objavili su rad Exploring and predicting intermolecular binding preferences in crystalline Cu(II) coordination complexes u uglednom časopisu Dalton Transaction (IF 4,052).
U radu je opisana mogućnost predviđanja samoudruživanja metaloorganskih sustava na temelju razlike vrijednosti računatih molekulskih elektrostatskih potencijala. Istraženo je povezivanje diskretnih metaloorganskih građevnih blokova (acetilacetonatnih koordinacijskih spojeva bakra(II) i njihovih derivata s oksimskim ligandima) preko supramolekulskih motiva kojima se povezuju i analogni sustavi malih organskih molekula (oksima) u čvrstom stanju. Ustanovljeno je da je na temelju razlike vrijednosti računatog molekulskog elektrostatskog potencijala između dvaju potencijalno najboljih akceptora (oksimskog dušikovog i acetilacetonatnog kisikovog atoma) moguće predvidjeti ishod supramolekulske sinteze. Do prijenosa očekivanog supramolekulskog motiva iz organskih u metaloorganske sustave, osim u slučajevima kada je oksimski dušikov atom najbolji akceptor u sustavu, doći će i u slučajevima kada je akceptor vodikove veze smješten na molekulskoj vrsti uvedenoj za kompenzaciju naboja (acetilacetonatni kisikov atom) bolji akceptor. Međutim, razlika vrijednosti MEP u tom slučaju mora biti mala. Ukoliko je ta razlika znatna, ostvaruje se supramolekulsko povezivanje preko jačeg akceptora vodikove veze (acetilacetonatnog kiskovog atoma). Pokazano je da postoji i područje međuvrijednosti razlika MEP, tzv. siva zona, u kojem supramolekulsku konektivnost nije moguće predvidjeti ovakvim pristupom, već je supramolekulski ishod određen utjecajem slabih interakcija.
Rezultati ovog istraživanja još jednom potkrjepljuju hipotezu da se supramolekulski sintetski protokol temeljen na rangiranju potencijalnih donora/akceptora vodikovih veza na osnovi računatih vrijednosti molekulskog elektrostatskog potencijala može upotrijebiti za usmjeravanje učinkovitog supramolekulskog udruživanja metaloorganskih sustava.
Istraživanje je ostvareno u okviru projekta „Engineering crystalline materials using metal complexes and non-covalent interactions“ (CRYSTIN, UIP-2013-11-1809) financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost.