Opće obavijesti

Odobren projekt Enzimsko inženjerstvo...

U sklopu poziva Razvojne istraživačke potpore, NPOO.C3.2.R2-I1.06, odobren je projekt Enzimsko inženjerstvo za održivo recikliranje bioplastike u vrijednosti od 613.614,53 EUR, čija je voditeljica izv. prof. dr. sc. Aleksandra Maršavelski za Zavoda za biokemiju Kemijskog odsjeka PMF-a.

Autor: Aleksandra Maršavelski
Poziv na prijave za 8. Simpozij...

Ovim putem pozivamo sve doktorande da se prijave na 8. Simpozij studenata doktorskih studija Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (8. SSDS). Simpozij će se održati od 26. do 27. travnja 2024. godine na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (Horvatovac 102a).

Registracije su službeno otvorene, a rok za prijavu sažetaka je 16. veljače 2024. godine, putem službene web stranice Simpozija. Podsjećamo da za sudjelovanje na Simpoziju nema kotizacije.

Detalje u vezi Simpozija možete naći ovdje.

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Fond Nenada M. Kostića ove će godine po 23. puta nagraditi studente i njihove diplomske radove iz svih područja čiste i primijenjene kemije. Prijaviti se mogu studenti čiji su diplomski radovi obranjeni u periodu od 1. travnja 2023. – 31. ožujka 2024. godine. Rok za prijavu na natječaj je 05. travnja 2024. godine. Ovdje se mogu preuzeti tekst najtečaja i prijavni obrazac.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Poštovani i dragi studenti,

uskoro počinje nova, 2023./2024., akademska godina. U tijeku je usklađivanje sveučilišnih i fakultetskih pravila studiranja s novim Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti te novim Statutom Sveučilišta u Zagrebu. PMF će u ovom prijelaznom razdoblju, koliko god to bude dopušteno i moguće, primjenjivati pravila povoljnija za studente.


Svi studenti i dalje imaju obvezu završiti studij najkasnije u roku koji je dvostruko dulji od trajanja studija.

Važno je napomenuti da prema novim pravilima studenti ne gube pravo studiranja na studiju ako u prethodne dvije akademske godine nisu stekli najmanje 35 ECTS-a. To znači da takvi studenti mogu upisati novu akademsku godinu (ako time ne bi prekoračili dvostruko trajanje studija).

Studentima će biti omogućeno više od dva puta upisati isti kolegij.

Studenti će moći polagati kolegije iz ljetnog semestra za koje su ostvarili uvjete i u zimskom semestru akad. god. 2023./2024. Bez obzira koliko je puta do sada student izašao na ispit iz nekog kolegija za koji je ostvario uvjete, on može izaći na ispit u svakom ispitnom terminu do uključivo veljače 2024. 

Ponovno napominjemo da broj izlazaka na ispit iz pojedinog kolegija više nije eliminatoran, tj. u tom slučaju studenti ne gube pravo studiranja.

Studenti u redovitom statusu, koji su u prvu godinu studija prvi put upisani u akademskoj godini 2023./2024., imat će pravo najviše jednom ponavljati svaku studijsku godinu.

Molimo studente da i dalje prate objave na mrežnoj stranici na kojoj ćemo objavljivati sve važne novine.

Autor: Adriana Kenđel

Odobreno sufinanciranje projekta...

Projekt Modulacija polifenolnog profila voća uslijed fizikalnih tretmana nakon branja prof. dr. sc. Davora Kovačevića odobren je unutar kompetitivnog programa Hrvatske zaklade za znanost za financiranje istraživačkih projekata slovensko-hrvatske bilateralne suradnje. 

Temeljem bilateralnog sporazuma o suradnji između Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) i Hrvatske zaklade za znanost, Zaklada je u prosincu 2019. godine raspisala natječaj za financiranje hrvatskog dijela slovensko-hrvatskih istraživačkih projekata (IPS-2020-01). Upravni odbor HRZZ-a na svojoj je 178. sjednici, temeljem vrednovanja koje je proveo ARRS, odobrio sufinanciranje osam zajedničkih slovensko-hrvatskih projekata, od čega su dva projekta odobrena i PMF-u Sveučilišta u Zagrebu. Jedan od njih je i projekt Modulacija polifenolnog profila voća uslijed fizikalnih tretmana nakon branja prof. dr. sc. Davora Kovačevića. 

U okviru istraživačkog projekta Modulacija polifenolnog profila voća uslijed fizikalnih tretmana nakon branja, koji će se provoditi u suradnji sa slovenskom grupom sa Sveučilišta u Ljubljani koju vodi prof. dr. sc. Klemen Bohinc, glavna tema istraživanja hrvatske strane bit će polielektrolitni višeslojevi (eng. polyelectrolyte multilayers, PEM). Riječ je o površinskim prevlakama koje nastaju naizmjeničnom adsorpcijom pozitivno i negativno nabijenih polielektrolita na čvrstu površinu. Uz fundamentalna istraživanja, posljednjih se godina polielektrolitni višeslojevi intenzivno istražuju i zbog njihove potencijalne primjene u industriji, medicini i biotehnologiji. Glavni su ciljevi predloženog projekta dodatno razjašnjenje mehanizama nastajanja i svojstava polielektrolitnih višeslojeva s posebnim naglaskom na utjecaje ionskih efekata na navedeni proces, te primjena dobivenih rezultata na istraživanje prevlaka za zaštitu svojstava jabuka. Uz voditelja prof. dr. sc. Davora Kovačevića suradnici s hrvatske su znanstvenici Kemijskog odsjeka PMF-a Tin Klačić, mag. chem, dr. sc. Jasmina Jukić, dr. sc. Danijel Namjesnik i Katarina Jerin, mag. educ. phys. et chem.

Autor: Adriana Kenđel
Popis obavijesti

Broj posjeta:
2337335