U gradu Riyadhu u Saudijskoj Arabiji od 21.-30. srpnja 2024. održana je 56. Međunarodna kemijska oplimijada (56th IchO) na kojoj je hrvatski tim ostvario sjajne rezultate osvojivši jednu srebrnu medalju i tri brončane medalje. Hrvatsku je na ovom natjecanju predstavljalo četvero gimnazijalaca: Ema Novak, učenica 4. razreda Gimnazije Josipa Slavenskog iz Čakovca koja je osvojila srebrnu medalju, dok su brončane medalje osvojili Petar Jukić, učenik XV. Gimnazije, Zagreb, Kim Radešić, učenica 3. razreda Gimnazije Pula i Filip Čutura, učenik 3. razreda XV. Gimnazije, Zagreb. Učenici su u Saudijsku Arabiju putovali u pratnji prof. dr. sc. Branimira Bertoše s Kemijskog odsjeka PMF-a i prof. emerite Branke Zorc s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta.
Kao i prethodnih godina, višemjesečne teorijske i praktične pripreme za ovo natjecanje u kojima su sudjelovali profesori i asistenti Kemijskog odsjeka PMF-a i drugih institucija (Farmaceutsko-biokemijski fakultet i Institut Ruđer Bošković) kao i sudionici prijašnjih olimpijada održane su u prostorima Kemijskog odsjeka PMF-a. Velike čestitke našim predstavnicima na 56. Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi i zahvale njihovim gimnazijskim profesorima u i svima koji su sudjelovali u pripremama!
U utorak, 09. srpnja 2024., prestižna evropska organizacija EMBO (The European Molecular Biology Organization) objavila je vijest o prijemu 100 novih i 20 pridruženih članova u svoje redove. Među novoprimljenim članovima iz 37 zemalja je i ugledna profesorica Kemijskog odsjeka PMF-a Ita Gruić Sovulj, kojoj je članstvo u ovoj organizaciji priznanje za istraživačku izvrsnost i postignuća u području biosinteze proteina.
Organizacija EMBO, koja ove godine slavi 60 godina postojanja, ima ključnu ulogu u jačanju istraživanja u području znanosti o životu (life sciences) u međunarodnim okvirima. U članstvu EMBO danas je više od 2100 znanstvenika, a valja istaknuti da su čak 92 dobitnika Nobelove nagrade bili prethodno izabrani u članstvo ove organizacije.
Službeni prijem novih članova održat će se na sastanku organizacije EMBO koncem listopada 2024. godine u Heidelbergu, Njemačka.
Čestitamo profesorici Iti Gruić Sovulj na ovom velikom postignuću!
Iduće izdanje Simpozija studenata kemičara (9. SiSK) bit će dvodnevni skup koji će se održati u petak i subotu, 11. i 12. listopada 2024. godine, na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Simpozij studenata kemičara (SiSK) besplatni je znanstveni skup u organizaciji studenata kemije koji su većinom članovi Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva (SSHKD). SiSK okuplja studente kemije i srodnih usmjerenja iz cijele Hrvatske, ali i inozemstva. SiSK studentima pruža priliku za razmjenu iskustava, znanja te da prezentiraju vlastite znanstveno-istraživačke radove. Više informacija u vezi samog Simpozija i prijave na SiSK možete pronaći na https://sisk.hkd.hr/ ili na društvenim mrežama.
2. Simpozij analitičke atomske spektrometrije (2. SAAS24) održati će se 13. i 14. rujna 2024. godine u Zagrebu. Događaj se organizira kao međunarodni simpozij, a održavat će se u zgradi Kemijskog odsjeka PMF-a, Horvatovac 102a i zgradi Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada, Ksaverska cesta 2. Simpozij će okupiti znanstvenike i stručnjake iz Hrvatske i inozemstva, čija su poveznica razvoj i primjena metoda atomske spektrometrije u područjima analitike uzoraka iz okoliša, farmaceutike, biomedicine, geologije, agronomije, arheometrije, metalurgije te razvoja novih kompozitnih materijala. Planirano je održavanje kraćih znanstvenih i stručnih predavanja i posterske sekcije u kojoj će mladi znanstvenici i studenti imati priliku predstaviti svoj rad. Održati će se i radionice laboratorijske priprave uzoraka te mjerenja pomoću napredne analitičke instrumentacije.
Detaljne informacije o načinu prijave i programu objavljene su na sljedećoj stranici.
Zakonom o osobnoj asistenciji punoljetne osobe s invaliditetom 3. ili 4. razine u Republici Hrvatskoj imaju pravo na osobnog asistenta, osobu (ili više njih) koji će im pomagati pri svakodnevnim aktivnostima. Savez SUMSI pruža uslugu osobne asistencije unutar mreže pružatelja no nema kapaciteta osigurati osobnog asistenta svim studentima s invaliditetom stoga preporučamo prvo kontaktirati potencijalnog pružatelja usluge prije predaje zahtjeva.
Popis licenciranih pružatelja nalazi se na web adresi https://mrosp.gov.hr/registar-pruzatelja/13416, a postupak ostvarivanja opisan je na web adresi.
Za sva pitanja oko ostvarivanja osobne asistencije slobodno kontaktirajte Savez SUMSI
osobni.asistent@savezsumsi.hr ili +385 95 400 1004.
Na temelju članka 16. Statuta i članka 2. Pravilnika o dodjeli Rektorove nagrade rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Lakušić raspisao je Natječaj za dodjelu Rektorove nagrade za akademsku godinu 2023./2024.
Studenti su dužni do petka 30. kolovoza 2024. do 16:00 sati prijaviti rad na mrežnim stranicama Sveučilišta.
Sve informacije o natječaju su dostupne ovdje.
Znanstvenik Kemijskog odsjeka Branimir Bertoša i donedavna studentica Kemijskog odsjeka Ana Petek u suradnji sa suradnicima s Instituta Ruđer Bošković (Ante Bubić, Zoran Štefanić, Marija Luić, Ivana Leščić Ašler) te suradnicima sa Sveučilišta u Varšavi (Marta Ilona Wojtyś, Weronika Maksymiuk, Beata Wielgus-Kutrowska, Maria Winiewska-Szajewska, Agnieszka Bzowska) i Sveučilišta u Grazu (Tea Pavkov-Keller) objavili su znanstveni rad The pursuit of new alternative ways to eradicate Helicobacter pylori continues: detailed characterization of interactions in the adenylosuccinate synthetase active site u uglednom časopisu International Journal of Biological Macromolecules (IF = 8,025).
Bakterija Helicobacter pylori je patogena bakterija koja može uzrokovati razne želučane tegobe, a procjenjuje se da je njome zaraženo preko 50 % svjetske populacije. S obzirom da je otpornost raznih sojeva H. pylori na postojeće antibiotike u stalnom porastu, postoji potreba za pronalaskom novih antibiotika. Enzim adenilosukcinat-sintetaza (AdSS) jedan je od ključnih enzima u biosintezi purina kod bakterije H. pylori te stoga predstavlja potencijalnu metu djelovanja novih antibiotika za koje bakterija nema razvijenu rezistenciju. U objavljenom radu, navedeni enzim detaljno je okarakteriziran kombinacijom računalnih i eksperimentalnih metoda. Poseban fokus stavljen je na proučavanje interakcija koje aktivno mjesto enzima ostvaruje sa supstratima i drugim ligandima s obzirom da bi te interakcije mogle biti ključne za dizajn novih inhibitora ovog enzima, odnosno razvoj novih antibiotika.
Objavljena publikacija proizašla je iz istraživanja u sklopu doktorske disertacije koju je Ante Bubić obranio u sklopu Doktorskog studija Kemije na PMF-u pod zajedničkim mentorstvom Ivane Leščić Ašler i Branimira Bertoše.