Međunarodna ljetna škola 23rd International Symposium and Summer School on Bioanalysis održat će se na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu od 6 . do 15. srpnja 2025. Ovaj godišnji skup je organiziran unutar CEEPUS mreže “Teaching and Learning Bioanalysis”. Očekuje se oko 100 sudionika s dvadesetak različitih sveučilišta iz jedanaest država. Škola je namijenjena nastavnicima te studentima diplomskih i doktorskih studija, poslijedoktorandima i mladim istraživačima općenito. Cilj ovog skupa je razmjena znanja i ideja kroz predavanja, posterske prezentacije i radionice u svrhu ostvarivanja novih i održavanja postojećih suradnji.
Dodatne informacije moguće je pronaći na poveznici: 23 ISSSB – 23rd International Summer School on Bioanalysis.
Studenti 4. i 5. godine sveučilišnih integriranih preddiplomskih i diplomskih studija biologija-kemija i fizika-kemija; smjer nastavnički, bili su 6. lipnja 2025. godine u okviru seminarske nastave iz kolegija Metodika nastave kemije 1 i 2 na stručnom izletu u Prirodoslovnom muzeju u Beču. U pratnji studentima bili su i njihovi mentori iz osnovnih i srednjih škola i nastavnici Kemijskog odsjeka.
Studentima sve pohvale za učešće u stručnoj i organizacijskoj pripremi i provedbi nastave, uzorno ponašanje i ugodno druženje. Hvala Kemijskom odsjeku na materijalnoj i moralnoj podršci ovakvom vidu nastave.
Redovita profesorica i dugogodišnja voditeljica istraživačke grupe na Zavodu za biokemiju Kemijskog odsjeka PMF-a Ita Gruić Sovulj dobitnica je Godišnje nagrade za znanost PMF-a u kategoriji Nagrada za istaknutu znanstvenu djelatnost radnika u znanstvenim ili na znanstveno–nastavnim radnim mjestima. Nagradu je dobila za znanstvenu izvrsnost i sveukupan znanstveni doprinos posljednjih pet godina tijekom kojih je objavila 16 radova visoke znanstvene kvalitete, bila voditeljica tri kompetitivna znanstvena projekta, od čega dva međunarodna, i mentorica dviju obranjenih doktorskih disertacija. Prof. Gruić Sovulj etablirana je i međunarodno prepoznata znanstvenica u području biokemije, što se najbolje očituje prijemom u prestižnu organizaciju EMBO 2024. godine. Osim znanstvene djelatnosti, tijekom zadnjih pet godina obnašala je visoke dužnosti u matičnoj instituciji i na Sveučilištu (prodekanica za znanost PMF-a i članica Senata Sveučilišta u Zagrebu).
Godišnje nagrade dobitnicima uručene su na svečanoj sjednici PMF-a u petak, 06. lipnja 2025.
Čestitamo profesorici Gruić Sovulj i svim dobitnicima ove prestižne nagrade!
Prva međunarodna ljetna škola Croatian Summer School on Medicinal Chemistry (CSSMC) održat će se u Rijeci od 14. do 17. rujna 2025. u organizaciji Sekcije za medicinsku i farmaceutsku kemiju Hrvatskog kemijskog društva i Fakulteta za biotehnologiju i razvoj lijekova Sveučilišta u Rijeci.
Predavači na ljetnoj školi CSSMC su iskusni međunarodni medicinski kemičari i istraživači iz područja razvoja lijekova iz akademskih ustanova i industrije koji će kroz intenzivan interaktivan četverodnevni program upoznati polaznike s različitim konceptima, pristupima i tehnikama koje se koriste u otkrivanju i dizajnu novih lijekova i biološki aktivnih molekula.
Rok za prijavu i predaju sažetaka je 1. lipnja 2025. Prijave i informacije.
Za studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.
Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na uredssi@unizg.hr, Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).
Znanstvenici Kemijskog odsjeka Laura Nuić, Barbara Panić, Hrvoj Vančik i Ivana Biljan, bivše studentice Kemijskog odsjeka Lovorka-Kristina Pereković i Ana Mihanović u suradnji s Ivom Šrut Rakić i Markom Kraljem s Instituta za fiziku objavili su rad Polymerization of aromatic dinitroso derivatives initiated by nitroso-terminated monolayer on Au(111) surface: Insights from ellipsometry, AFM and nano-FTIR spectroscopy u uglednom časopisu Polymer (IF = 4,432) izdavačke kuće Elsevier.
U radu je uz pomoć elipsometrije, mikroskopije atomskih sila (AFM) i nano-FTIR spektroskopije istražena mogućnost polimerizacije različitih aromatskih dinitrozo derivata inicirane jednoslojem s terminalnim nitrozo skupinama na površini zlata. Elipsometrijom je utvrđeno povećanje debljine filmova nakon što su nitrozo skupine izložene na međupovršini jednosloja podvrgnute interakcijama s aromatskim dinitrozo derivatima u otopini. Dobivene vrijednosti debljina filmova ukazale su na nastanak azodioksidnih oligomernih filmova sastavljenih od samo nekoliko monomernih podjedinica s mogućim nagnutim i isprepletenim lancima. Elipsometrijski podaci potkrijepljeni su AFM topografskim slikama na kojima je opažen veći broja otoka pripisanih domenama azodioksidnih oligomera. Obje tehnike su pokazale da je nastajanje azodioksidnih oligomera na površini zlata izraženije pri duljem vremenu adsorpcije. Vrijedne informacije o kemijskom sastavu filmova na nanoskali dobivene su iz nano-FTIR spektara u kojima su opažene vrpce koje odgovaraju vibracijama istezanja E-azodioksidne veze čime je, između ostalog, pokazana visoka osjetljivost nano-FTIR spektroskopije za kemijsku identifikaciju vrlo tankih filmova. Nadalje, s obzirom na zanimljiva elektronska svojstva nekih aromatskih dinitrozo spojeva korištenih u radu, ovo istraživanje moglo bi poslužiti kao polazište za mjerenje vodljivosti adsorbiranih azodioksidnih oligomera i njihovu potencijalnu primjenu kao organskih poluvodiča.
Istraživanje je ostvareno u okviru projekta Od aromatskih spojeva s dušikom do novih funkcionalnih organskih materijala (FunMaterials, IP-2020-02-4467) financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost.