Događanja na PMF-u

04.
srpnja
14:00-15:00,
Kemijski odsjek, predavaonica P1
08.
srpnja
12:00-13:00,
Kemijski odsjek, predavaonica P1
11.
srpnja
12:00-13:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 222

Opće obavijesti

Međunarodna ljetna škola 23rd...

Međunarodna ljetna škola 23rd International Symposium and Summer School on Bioanalysis održat će se na Kemijskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu od 6 . do 15. srpnja 2025. Ovaj godišnji skup je organiziran unutar CEEPUS mreže “Teaching and Learning Bioanalysis”. Očekuje se oko 100 sudionika s dvadesetak različitih sveučilišta iz jedanaest država. Škola je namijenjena nastavnicima te studentima diplomskih i doktorskih studija, poslijedoktorandima i mladim istraživačima općenito. Cilj ovog skupa je razmjena znanja i ideja kroz predavanja, posterske prezentacije i radionice u svrhu ostvarivanja novih i održavanja postojećih suradnji.

Dodatne informacije moguće je pronaći na poveznici: 23 ISSSB – 23rd International Summer School on Bioanalysis.

Autor: Aleksandra Maršavelski
STRUČNI IZLET U PRIRODOSLOVNI MUZEJ...

Studenti 4. i 5. godine sveučilišnih integriranih preddiplomskih i diplomskih studija biologija-kemija i fizika-kemija; smjer nastavnički, bili su 6. lipnja 2025. godine u okviru seminarske nastave iz kolegija Metodika nastave kemije 1 i 2 na stručnom izletu u Prirodoslovnom muzeju u Beču. U pratnji studentima bili su i njihovi mentori iz osnovnih i srednjih škola i nastavnici Kemijskog odsjeka.

Studentima sve pohvale za učešće u stručnoj i organizacijskoj pripremi i provedbi nastave,  uzorno ponašanje i ugodno druženje. Hvala Kemijskom odsjeku na materijalnoj i moralnoj podršci ovakvom vidu nastave.

Autor: Aleksandra Maršavelski
Prof. dr. sc. Ita Gruić Sovulj –...

Redovita profesorica i dugogodišnja voditeljica istraživačke grupe na Zavodu za biokemiju Kemijskog odsjeka PMF-a Ita Gruić Sovulj dobitnica je Godišnje nagrade za znanost PMF-a u kategoriji Nagrada za istaknutu znanstvenu djelatnost radnika u znanstvenim ili na znanstveno–nastavnim radnim mjestima. Nagradu je dobila za znanstvenu izvrsnost i sveukupan znanstveni doprinos posljednjih pet godina tijekom kojih je objavila 16 radova visoke znanstvene kvalitete, bila voditeljica tri kompetitivna znanstvena projekta, od čega dva međunarodna, i mentorica dviju obranjenih doktorskih disertacija. Prof. Gruić Sovulj etablirana je i međunarodno prepoznata znanstvenica u području biokemije, što se najbolje očituje prijemom u prestižnu organizaciju EMBO 2024. godine. Osim znanstvene djelatnosti, tijekom zadnjih pet godina obnašala je visoke dužnosti u matičnoj instituciji i na Sveučilištu (prodekanica za znanost PMF-a i članica Senata Sveučilišta u Zagrebu).

Godišnje nagrade dobitnicima uručene su na svečanoj sjednici PMF-a u petak, 06. lipnja 2025.

Čestitamo profesorici Gruić Sovulj i svim dobitnicima ove prestižne nagrade!

Autor: Aleksandra Maršavelski
Prva ljetna škola „Croatian Summer...

Prva međunarodna ljetna škola Croatian Summer School on Medicinal Chemistry (CSSMC) održat će se u Rijeci od 14. do 17. rujna 2025. u organizaciji Sekcije za medicinsku i farmaceutsku kemiju Hrvatskog kemijskog društva i Fakulteta za biotehnologiju i razvoj lijekova Sveučilišta u Rijeci.

Predavači na ljetnoj školi CSSMC su iskusni međunarodni medicinski kemičari i istraživači iz područja razvoja lijekova iz akademskih ustanova i industrije koji će kroz intenzivan interaktivan četverodnevni program upoznati polaznike s različitim konceptima, pristupima i tehnikama koje se koriste u otkrivanju i dizajnu novih lijekova i biološki aktivnih molekula.

Rok za prijavu i predaju sažetaka je 1. lipnja 2025. Prijave i informacije.

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Za  studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.

Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na  uredssi@unizg.hr,  Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).

 

Autor: Aleksandra Maršavelski

Objavljen znanstveni rad u časopisu...

Znanstvenici Kemijskog odsjeka Juraj Nikolić, Tin Klačić i Davor Kovačević te studentica diplomskog studija kemije Ana Ivančić objavili su znanstveni rad Synthetic versus Natural Precursor Layer: A Study on the Properties of Biocompatible Chitosan/Carboxymethyl Cellulose Nanofilms u uglednom časopisu Američkog kemijskog društva ACS Omega (IF 4,132).

U objavljenom radu ispitana je važnost prvog sloja na svojstva biokompatibilnih polielektrolitnih višeslojeva građenih od kitozana i karboksimetilceluloze pripremljenih sloj-po-sloj metodom. Poznato je kako se korištenjem polielektrolita poli(etilenimina) kao prvog sloja prilikom izgradnje višeslojeva može znatno utjecati na njihova svojstva. No, toksičnost poli(etilenimina) još nije potpuno istražena što čini prepreku potencijalnoj primjeni navedenih nanomaterijala. U ovom je radu predložena netoksična i biokompatibilna zamjena poli(etileniminu) na način da se primjenom koncentriranije otopine kitozana za pripravu prvog sloja dobivaju nanofilmovi poboljšanih svojstava u odnosu na nanofilmove koji sadrže poli(etilenimin) kao prvi sloj. Na ovaj način, korištenje kitozana kao prvog sloja je dvojako: kako bi se dobili nanofilmovi poboljšanih svojstava te kako bi bili priređeni netoksični nanofilmovi koji bi se mogli primijeniti kao zaštitni slojevi na voću. Osim toga, u radu je pokazano da dodatak natrijevog klorida otopinama polielektrolita od kojih su građeni nanofilmovi na specifičan način utječe na pripravu i svojstva dobivenih filmova. Navedeni rezultat se može objasniti pretpostavkom da polielektrolitni višeslojevi građeni od kitozana i karboksimetilceluloze u proučavanim uvjetima nisu stabilizirani samo elektrostatskim interakcijama već da i vodikove veze značajno utječu na stabilizaciju takvih nanofilmova.

Istraživanje je ostvareno u okviru istraživačkog bilateralnog hrvatsko-slovenskog projekta Modulacija polifenolnog profila voća uslijed fizikalnih tretmana nakon branja (APPLPEMs, IPS-2020-01-6126) financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost.

Autor: Adriana Kenđel
Popis obavijesti

Broj posjeta:
6197608