Događanja na PMF-u

22.
listopada
12:00-13:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 304
24.
listopada
25.
listopada
11:00-12:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 304
30.
listopada
11:00-12:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 304

Opće obavijesti

Veliki uspjeh hrvatskih...

U gradu Riyadhu u Saudijskoj Arabiji od 21.-30. srpnja 2024. održana je 56. Međunarodna kemijska oplimijada (56th IchO) na kojoj je hrvatski tim ostvario sjajne rezultate osvojivši jednu srebrnu medalju i tri brončane medalje. Hrvatsku je na ovom natjecanju predstavljalo četvero gimnazijalaca: Ema Novak, učenica 4. razreda Gimnazije Josipa Slavenskog iz Čakovca koja je osvojila srebrnu medalju, dok su brončane medalje osvojili Petar Jukić, učenik XV. Gimnazije, Zagreb, Kim Radešić, učenica 3. razreda Gimnazije Pula i Filip Čutura, učenik 3. razreda XV. Gimnazije, Zagreb. Učenici su u Saudijsku Arabiju putovali u pratnji prof. dr. sc. Branimira Bertoše s Kemijskog odsjeka PMF-a i prof. emerite Branke Zorc s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta.

Kao i prethodnih godina, višemjesečne teorijske i praktične pripreme za ovo natjecanje u kojima su sudjelovali profesori i asistenti Kemijskog odsjeka PMF-a i drugih institucija (Farmaceutsko-biokemijski fakultet i Institut Ruđer Bošković) kao i sudionici prijašnjih olimpijada održane su u prostorima Kemijskog odsjeka PMF-a. Velike čestitke našim predstavnicima na 56. Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi i zahvale njihovim gimnazijskim profesorima u i svima koji su sudjelovali u pripremama!

Autor: Aleksandra Maršavelski
Profesorica Ita Gruić Sovulj...

U utorak, 09. srpnja 2024., prestižna evropska organizacija EMBO (The European Molecular Biology Organization) objavila je vijest o prijemu 100 novih i 20 pridruženih članova u svoje redove. Među novoprimljenim članovima iz 37 zemalja je i ugledna profesorica Kemijskog odsjeka PMF-a Ita Gruić Sovulj, kojoj je članstvo u ovoj organizaciji priznanje za istraživačku izvrsnost i postignuća u području biosinteze proteina.

Organizacija EMBO, koja ove godine slavi 60 godina postojanja, ima ključnu ulogu u jačanju istraživanja u području znanosti o životu (life sciences) u međunarodnim okvirima. U članstvu EMBO danas je više od 2100 znanstvenika, a valja istaknuti da su čak 92 dobitnika Nobelove nagrade bili prethodno izabrani u članstvo ove organizacije. 

Službeni prijem novih članova održat će se na sastanku organizacije EMBO koncem listopada 2024. godine u Heidelbergu, Njemačka.

Čestitamo profesorici Iti Gruić Sovulj na ovom velikom postignuću!

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Pridružite nam se u organizaciji 6....

Dragi studenti, pozivamo vas da se pridružite organizaciji 6. Dana karijera na našem fakultetu koji će se održati 5. studenog 2024.!

Tražimo strastvene i angažirane studente koji će svojim talentima obogatiti naše timove:

Odsječki tim (komunikacija s potencijalnim tvrtkama, organizacija okruglih stolova)
Nabava (prikupljanje ponuda, naručivanje promotivnih i ostalih materijala)
Računovodstvo (priprema faktura, vođenje evidencije prihoda i rashoda)
PR (izrada vizuala, objave na društvenim mrežama)

Ako želite biti dio ove uzbudljive prilike za osobni i profesionalni razvoj, pridružite se našem timu organizatora WISe-a. Vaš doprinos će biti ključan u stvaranju događaja koji će inspirirati studente i pomoći poslodavcima pronaći buduće talente. 

Prijaviti se možete preko poveznice (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdSda0FC35JwjUYjcJS_7KHZuvpXajcmZHD2gWAG44bbtiUNA/viewform?usp=sf_link).

Za više informacija kontaktirajte svoje odsječke koordinatore:

Matematički odsjek doc. dr. sc. Matija Bašić matija.basic@math.hr
Biološki odsjek doc. dr. sc. Lucija Nuskern lucija.nuskern@biol.pmf.hr
Geofizički odsjek doc. dr. sc. Iva Dasović  iva.dasovic@gfz.hr
Geografski odsjek  prof. dr. sc. Neven Bočić nbocic@geog.pmf.hr
Geološki odsjek  doc. dr. sc. Karmen Fio Firi karmen.fio@geol.pmf.hr
Fizički odsjek   prof. dr. sc. Davor Horvatić davorh@phy.hr
Kemijski odsjek doc.dr.sc. Ivan Nemet inemet@chem.pmf.hr

 

 

 

 

 

 

Radujemo se vašim prijavama i...

...vidimo se na WISe-u!

Autor: Denis Giljević

Prijave na Natječaj počinju 16. listopada i traju do 6. studenoga 2024., a obavljaju se isključivo elektroničkim putem upisivanjem podataka u aplikaciju na internetskoj stranici Sveučilišta u Zagrebu.

Izjava o članovima zajedničkog kućanstva je dostupna ovdje.

Za sva dodatna pitanja studenti se mogu obratiti na e-mail adresu: stipendije@unizg.hr ili na tel. 01/4564-271 i 01/4698-112.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Obavještavamo vas da su 1. listopada 2024. u 15,00 sati na internetskoj stranici Grada Zagreba objavljeni natječaji za dodjelu Stipendije Grada Zagreba studentima koji su prvi put upisali prvu godinu studija za akademsku godinu 2024./2025.

Rok za predaju prijava je 31. listopada 2024. do 15,00 sati.

Za provedbu Natječaja razvijen je sustav prijave putem aplikacije eStipendije.

 

Autor: Aleksandra Maršavelski

Za  studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.

Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na  uredssi@unizg.hr,  Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).

 

Autor: Aleksandra Maršavelski

Drage studentice i studenti,

pozivamo Vas da se prijavite na 4. Simpozij studenata biotehnologije PosteRi! Simpozij je koncipiran kao mjesto okupljanja znanstvenika, sadašnjih i budućih, s ciljem proširivanja znanja u području biologije, kemije, biotehnologije i medicine. Iz toga razloga pripremili smo vam predavanja znanstvenika iz različitih institucija, čija su istraživanja pomakla granice u znanosti! Simpozij se održava na Fakultetu biotehnologije i razvoja lijekova, 5. listopada 2024. godine (subota). Sudjelovanje na Simpoziju je besplatno!

Autor: Aleksandra Maršavelski

Zakonom o osobnoj asistenciji punoljetne osobe s invaliditetom 3. ili 4. razine u Republici Hrvatskoj imaju pravo na osobnog asistenta, osobu (ili više njih) koji će im pomagati pri svakodnevnim aktivnostima. Savez SUMSI pruža uslugu osobne asistencije unutar mreže pružatelja no nema kapaciteta osigurati osobnog asistenta svim studentima s invaliditetom stoga preporučamo prvo kontaktirati potencijalnog pružatelja usluge prije predaje zahtjeva.

Popis licenciranih pružatelja nalazi se na web adresi https://mrosp.gov.hr/registar-pruzatelja/13416, a postupak ostvarivanja opisan je na web adresi.

Za sva pitanja oko ostvarivanja osobne asistencije slobodno kontaktirajte Savez SUMSI

osobni.asistent@savezsumsi.hr ili +385 95 400 1004.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Objavljen znanstveni rad u časopisu...

Znanstvenici Kemijskog odsjeka Ozana Mišura, Ivan Kodrin, Mladen Borovina, Mateja Pisačić i Marijana Đaković, u suradnji sa znanstvenicima s Kansas State University, Manhattan, USA (Viraj De Silva i Christer B. Aakeröy) objavili su rezultate svojih istraživanja u renomiranom časopisu Američkog kemijskog društva, Crystal Growth & Design (IF = 4,010) pod nazivom Exploring the Co-Crystallization Landscape of One-Dimensional Coordination Polymers Using a Molecular Electrostatic Potential-Driven Approach.

U radu je istražena mogućnost predvidive sinteze kokristala jednodimenzijskih koordinacijskih polimera s organskim koformerima odabranim na temelju računatih molekulskih elektrostatskih potencijala (MEP). Sposobnost jednodimenzijskih koordinacijskih polimera da tvore dvokomponentne materijale ispitana je mehanokemijski. Uspješnost kokristalizacije potvrđena je strukturnim istraživanjima, a dobiveni rezultati racionalizirani su teorijskim pristupom – mapiranjem elektrostatskog potencijala na plohu ukupne elektronske gustoće molekula polaznih komponenti te usporedbom energija interakcija parova točaka na površini molekula (engl. surface site interaction point pairing energies). Ovim sveobuhvatnim pristupom ustanovljeni su specifični strukturni i elektrostatski zahtjevi koje koformeri moraju ispunjavati da bi bili klasificirani kao obećavajući kandidati za pripravu dvokomponentnih sustava temeljenih na jednodimenzijskim koordinacijskim polimerima. U nedavno objavljenom istraživanju povećanja mehanički potaknute elastične savitljivosti kristala ustanovljeno je da se kokristalizacijskim pristupom može poboljšati elastična savitljivosti polaznog koordinacijskog polimera i to ciljanim ojačavanjem najslabije strukturne karike (Cryst. Growth Des. 2023, 23, 1318–1322) te su ovim radom dane smjernice odabira kokristalizacijske komponente u tu svrhu. Osim sužavanja eksperimentalnih i sintetskih napora u dobivanju ciljanih kokristala, ovakav pristup omogućuje efikasniji dizajn kristalnih krutina željenih svojstava.

Istraživanje je ostvareno u okviru projekta Od oblika do funkcije: Fleksibilni kristalni materijali s kontroliranim mehaničkim odzivom (FlexibleCrystals, IP-2019-04-1242)“ financiranog od strane Hrvatske zaklade za znanost.

Autor: Aleksandra Maršavelski
Popis obavijesti

Broj posjeta:
3839057