Događanja na PMF-u

29.
siječnja
10:00-11:00,
Kemijski odsjek, dvorana 023
29.
siječnja
11:00-12:00,
Kemijski odsjek, predavaonica P1
05.
veljače
10:00-11:00,
Kemijski odsjek, predavaonica 222

Opće obavijesti

Pozivaju se zainteresirani studenti da sudjeluju na Otvorenom danu kemije koji će se održati u sklopu Dana i noći na PMF-u 16. svibnja 2025. godine. Prijavu je moguće obaviti preko poveznice. Za sve dodatne informacije slobodno se javite koordinatoru ovogodišnjeg ODK Igoru Živkoviću na Teams ili e-mail: izivkovic.chem@pmf.hr.

Autor: Aleksandra Maršavelski
9. Simpozij studenata doktorskih...

Pozivamo vas  na deveti Simpozij studenata doktorskih studija Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (9. SSDS), koji će se održati 28. i 29. travnja 2025. godine na Fizičkom i Matematičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu (Bijenička cesta 32 i Bijenička cesta 20). Registracije su službeno otvorene, a rok za prijavu sažetaka je 17. veljače 2025. godine, putem službene web stranice Simpozija. Podsjećamo da za sudjelovanje na Simpoziju nema kotizacije.

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Za  studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.

Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na  uredssi@unizg.hr,  Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).

 

Autor: Aleksandra Maršavelski

Zakonom o osobnoj asistenciji punoljetne osobe s invaliditetom 3. ili 4. razine u Republici Hrvatskoj imaju pravo na osobnog asistenta, osobu (ili više njih) koji će im pomagati pri svakodnevnim aktivnostima. Savez SUMSI pruža uslugu osobne asistencije unutar mreže pružatelja no nema kapaciteta osigurati osobnog asistenta svim studentima s invaliditetom stoga preporučamo prvo kontaktirati potencijalnog pružatelja usluge prije predaje zahtjeva.

Popis licenciranih pružatelja nalazi se na web adresi https://mrosp.gov.hr/registar-pruzatelja/13416, a postupak ostvarivanja opisan je na web adresi.

Za sva pitanja oko ostvarivanja osobne asistencije slobodno kontaktirajte Savez SUMSI

osobni.asistent@savezsumsi.hr ili +385 95 400 1004.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Objavljen znanstveni rad u časopisu...

Student Matej Kožić i znanstvenik Branimir Bertoša, obojica s Kemijskog odsjeka PMF-a, objavili su znanstveni rad Trajectory maps: molecular dynamics visualization and analysis u prestižnom časopisu NAR Genomics and Bioinformatics (IF = 4,41).

U navedenom radu predstavljena je nova metoda analize simulacija molekulske dinamike nazvana „mape trajektorija“. Navedenom metodom se trajektorija dobivena simulacijama molekulske dinamike analizira na način da se promjene koordinata atoma proteinske okosnice tijekom simulacije prikazuju korištenjem toplinskih mapa. Nova metoda izvrsno nadopunjuje postojeće metode kvantitativne analize trajektorija, a velika prednost joj je mogućnost identifikacije čak i suptilnih konformacijskih promjena koje se zbivaju tijekom simulacije. Također, mapama trajektorija moguće je usporedno analizirati više simulacija što olakšava identifikaciju razlika u strukturnim i dinamičkim svojstvima različitih sustava od interesa. Primjena nove metode demonstrirana je na tri sustava prethodno istražena postojećim metodama analize trajektorija te su pokazane glavne prednosti mape trajektorija u odnosu na postojeće metode. Metoda „mape trajektorija“ javno je dostupna i besplatna za korištenje.

Objavljeni rezultati dobiveni su u sklopu istraživanja napravljenog u okviru HRZZ projekta Manganovi metalosenzori (IP-2020-02-3446) te predstavljaju okosnicu diplomskog rada studenta Mateja Kožića koji izrađuje pod mentorstvom Branimira Bertoše.

Autor: Aleksandra Maršavelski
Popis obavijesti

Broj posjeta:
5085724