Događanja na PMF-u

07.
studenoga
Diplomski ispit: Mateja Škaro
10:00-11:00,
Kemijski odsjek, predavaonica -030

Opće obavijesti

5. studenoga 2024., u periodu od 13:00 – 13:45 na Kemijskom odsjeku PMF-a održat će se Okrugli stol KEMIJA u kom sudjeluju prof. dr. sc. Ernest Meštrović, Bernardo Marciuš, mag.chem. i dr.sc. Andrea Rožman. Više invormacija dostupno je ovdje.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Pozivamo studente da sudjeluju u predstavljanju programa studija kemije na PMF-u na 29. smotri Sveučilišta u Zagrebu koja će se održati 14.-16. 11. 2024. u prostorijama Zagrebačkog velesajma.

Sve zainteresirane studente koji žele sudjelovati i svojim iskustvom doprinijeti promociji studija kemije molimo da se jave koordinatorici za Smotru doc. dr. sc. Ivani Kekez na email: ikekez@chem.pmf.hr 

Autor: Aleksandra Maršavelski

OBAVIJESTI ZA STUDENTE

Pozivamo studente da sudjeluju u predstavljanju programa studija kemije na PMF-u na 29. smotri Sveučilišta u Zagrebu koja će se održati 14.-16. 11. 2024. u prostorijama Zagrebačkog velesajma.

Sve zainteresirane studente koji žele sudjelovati i svojim iskustvom doprinijeti promociji studija kemije molimo da se jave koordinatorici za Smotru doc. dr. sc. Ivani Kekez na email: ikekez@chem.pmf.hr 

Autor: Aleksandra Maršavelski

Natječaj za dodjelu stipendija Sveučilišta u Zagrebu 2024./2025. 16. listopada 2024., na mrežnoj stranici Sveučilišta u Zagrebu, raspisan je Natječaj za dodjelu stipendija Sveučilišta u Zagrebu za ak. god. 2024./2025. Prijave na Natječaj traju do 6. studenoga 2024. do 12 sati. Nathešaj je dostupan ovdje.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Za  studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku. Način obavljanja ove usluge reguliran je Pravilnikom o prijevozu osoba s invaliditetom Zagrebačkog električnog tramvaja d.o.o.

Na temelju Pravilnika, prijevoz ZET-a prilagođenim vozilom može koristiti osoba s invaliditetom koja se kreće uz pomoć invalidskih kolica te ima prebivalište u Gradu Zagrebu i pratitelj uz preporuku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Grada Zagreba. Studenti s invaliditetom koji ispunjavaju uvjete i zainteresirani su za korištenje ove usluge trebaju se javiti Uredu za studente s invaliditetom Sveučilišta u Zagrebu na  uredssi@unizg.hr,  Ured zatim dokumentaciju potrebnu za realizaciju ovoga prava dostavlja nadležnom Gradskom uredu. Za sve dodatne informacije studenti se mogu obratiti i putem tel. 01 4564 405, mob. 099 4593 578 ili osobnim dolaskom u Studentsko naselje "Stjepan Radić", Jarunska 2 (prizemlje 12. paviljona).

 

Autor: Aleksandra Maršavelski

Zakonom o osobnoj asistenciji punoljetne osobe s invaliditetom 3. ili 4. razine u Republici Hrvatskoj imaju pravo na osobnog asistenta, osobu (ili više njih) koji će im pomagati pri svakodnevnim aktivnostima. Savez SUMSI pruža uslugu osobne asistencije unutar mreže pružatelja no nema kapaciteta osigurati osobnog asistenta svim studentima s invaliditetom stoga preporučamo prvo kontaktirati potencijalnog pružatelja usluge prije predaje zahtjeva.

Popis licenciranih pružatelja nalazi se na web adresi https://mrosp.gov.hr/registar-pruzatelja/13416, a postupak ostvarivanja opisan je na web adresi.

Za sva pitanja oko ostvarivanja osobne asistencije slobodno kontaktirajte Savez SUMSI

osobni.asistent@savezsumsi.hr ili +385 95 400 1004.

Autor: Aleksandra Maršavelski

Objavljen znanstveni rad u časopisu...

Znanstvenici Kemijskog odsjeka Marija Pranjić, Marko Močibob i Ita Gruić-Sovulj u suradnji sa znanstvenicima sa Sveučilišta u Tübingenu (Philipp Spät, Maja Šemanjski Čurković i Boris Maček) objavili su znanstveni rad Resilience and Proteome Response of Escherichia coli to High Levels of Isoleucine Mistranslation u prestižnom časopisu International Journal of Biological Macromolecules (IF = 8,2).

Istražen je odgovor bakterije Escherichia coli na pogreške u biosintezi proteina na izoleucinskim položajima (mistranslacija) metodama kvantitativne proteomike uz uporabu spektrometra masa visoke rezolucije. Uspoređena je toksičnost kanonske (zamjene izoleucina proteinogenim valinom) i nekanonske mistranslacije (zamjene izoleucina neproteinogenim norvalinom). Pokazano je da stanica Escherichia coli može podnijeti vrlo visoku razinu mistranslacije (do 20 % zamijenjenih izoleucina u proteomu stanice). Mistranslacija inhibira stanični rast, izaziva SOS-odgovor i filamentaciju stanica u stacionarnoj fazi rasta te smanjuje otpornost stanice na toplinski stres. Izoleucinska mistranslacija pojačava ekspresiju glavnih proteaza i šaperonskih sustava te izaziva nespecifičnu agregaciju proteina. Uslijed mistranslacije mijenjaju se i interaktori glavnog bakterijskog šaperona DnaK koji su ukazali na preferentnu destabilizaciju proteina uključenih u translacijske procese u stanici. Nekanonska mistranslacija mijenja ekspresiju većeg broja proteina i izaziva veći inhibitorni učinak na rast stanica od kanonske mistranslacije.

Objavljeni rezultati ostvareni su istraživanjem u okviru HRZZ projekta Aminoacil-tRNA-sintetaze kao čuvari standardnog genetičkog koda (IP-2016-06-6272) i bilateralno hrvatsko-njemačkog projekta Stanični odgovori na kanonsku i nekanonsku mistranslaciju.

Autor: Aleksandra Maršavelski
Popis obavijesti

Broj posjeta:
4325134