Teme koje obrađujemo uključuju: Monte Carlo metode, Simuliranje slučajnih varijabli (metoda inverza, metoda ovojnice - rejection sampling) i procesa (Markovljevi lanci, Brownovo gibanje, rješenja SDJ), Uzorkovanje po važnosti - importance sampling, Bootstrap, Opisna analiza podataka (graf kvantila, graf očekivanog manjka, usporedba repova distribucija), Procjena repa distribucije (regularna varijacija) i mjere rizika (Value at Risk), Generalizirani linearni modeli.
Nastava
Nastavni materijali (bilješke, video lekcije, rješenja zadataka) nalazit će se na Merlinu -- potrebno se prijaviti sa svojim AAI identitetom i pronaći kolegij Financijski praktikum (trenutno je omogućeno prijaviti se kao "Gost"). Od studenata se očekuje da samostalno prolaze kroz bilješke i rješavaju zadatke. Za svaku temu bit će snimljena i video lekcija kao pomoć, a krajem tjedna objavit ćemo i rješenja nekih zadataka. U terminu predavanja/vježbi imat ćemo javne konzultacije gdje će studenti moći postavljati pitanja vezana uz gradivo i zadatke iz tjedna prije.
Za praktični dio kolegija koristit ćemo programski jezik R te RStudio. Primjere teorijskih i praktičnih zadataka koji su se pojavljivali prijašnjih godina možete naći ovdje.
Pravila ocjenjivanja
Elementi ocjenjivanja:
- Kolokviji
- Obavezna domaća zadaća
- Popravni kolokvij
Kolokviji
Predviđena su dva redovna kolokvija. Točni termini održavanja kolokvija bit će objavljeni na nastavi i na web stranici kolegija ili nastavnika. Kolokviji provjeravaju poznavanje i razumijevanje uvedenih metoda i pojmova, kao i teoretskih rezultata iznesenih na predavanju i vježbama. Broj mogućih bodova na svakom kolokviju je 30, što predstavlja i 30% završne ocjene (odn. 60% ukupno). Izlazak na kolokvije je obavezan.
Kolokviji će se sastojati od teorijskog i praktičnog dijela (10 + 20 bodova). Na teorijskom dijelu studenti smiju imati samo pribor za pisanje i brisanje, a na praktičnom dijelu će biti dopušteno koristiti materijale objavljene na Merlinu (sve osim rješenja zadataka) te R help.
Domaće zadaće
Domaće zadaće zadavat će se na vježbama. Svaki od studenata dobit će minimalno jedan obavezan praktičan domaći zadatak (seminar) čije rješenje treba predati u terminu koji će biti objavljen na nastavi i na web stranici kolegija ili nastavnika. Dio domaćih zadaća se ne ocjenjuje i služi studentima za vježbu. Broj mogućih bodova iz obaveznih zadaća je 40, što predstavlja 40% završne ocjene. Studenti su dužni rješenje svoje obavezne domaće zadaće prirediti na računalu te potkrijepiti pismenom prezentacijom (ili usmenom pred ostalim studentima kada je to prikladno).
Popravni kolokvij
Uvjet za pristupanje popravnom kolokviju je izlazak na svaki od kolokvija i predaja rješenja obaveznih domaćih zadaća. Termin popravnog kolokvija bit će usklađen s terminima popravnih kolokvija drugih kolegija i bit će objavljen na nastavi i na web stranici kolegija/nastavnika. Studenti koji zbog bolesti ili drugog opravdanog razloga nisu bili u mogućnosti izaći na neki od kolokvija (najviše jedan), mogu taj konkretni kolokvij pisati naknadno (uz pismenu ispriku). Svi ostali mogući slučajevi rješavaju se pojedinačno na temelju pisane molbe.
Aktivnost na nastavi
Predavanja i vježbe su obavezne. Isto vrijedi za izlaske na kolokvije i predaju rješenja obavezne domaće zadaće.
Konačna ocjena
Konačna ocjena je (težinski) prosjek ocjena:
kolokvija i rješenja obaveznih domaćih zadaća,
odnosno
kolokvija, rješenja obaveznih domaćih zadaća i popravnog kolokvija,
za one studente koji pristupaju popravnom kolokvija. Za prolaznu ocjenu potrebno je ispuniti obaveze navedene u točki Aktivnost na nastavi te ostvariti minimalno 50% od maksimalnog broja bodova. Studenti posebno aktivni u nastavi mogu ostvariti dodatne bodove koji se također uzimaju u obzir kod formiranja konačne ocjene.