U petak 6. rujna 2024. godine završio je životni put akademika i profesora emeritusa Geofizičkog odsjeka PMF-a, Dragutina Skoke, geofizičara i seizmologa. Na Geofizičkom zavodu na Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu radio je od 1958. godine kad se zaposlio kao asistent sve do umirovljenja 2000. godine kao redoviti profesor u trajnom zvanju. Od 2001. godine bio je profesor emeritus. Redoviti član HAZU-a postao je 1991. godine.
Ispraćaj akademika Dragutina Skoke održat će se u četvrtak 12. rujna u 10 h u Velikoj dvorani na Krematoriju na Mirogoju.
***
U petak 6. rujna 2024. godine završio je životni put akademika i profesora emeritusa Geofizičkog odsjeka PMF-a, Dragutina Skoke. Rođen je 24. srpnja 1930. u Karlovcu, gdje je pohađao gimnaziju. Na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu završio je studij fizike – geofizike 1954. godine, a doktorirao je 1969. s temom Prilog određivanju magnitude potresa. U dva je navrata bio na duljim studijskim boravcima u Japanu (1964./1965. i 1971./1972.). Od 1958. godine radio je kao asistent, a od 1969. kao docent u Geofizičkom zavodu na PMF-u. Redoviti profesor postao je 1980. godine.
Predavao je čitav niz kolegija na svim razinama studija geofizike od kojih su neki bili posve novi, poput Teorije elastičnosti s primjenom u geofizici i Statističkih metoda u geofizici. Predavao je i na poslijediplomskom studiju na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Zagrebu i na Univerzitetu u Skopju. Bio je mentor pri izradi nekoliko desetaka diplomskih radova, deset magistarskih radnji i sedam doktorata. Umirovljen je 2000. godine a iduće je godine izabran za profesora emeritusa Sveučilišta u Zagrebu. Znanstveno je bio vrlo aktivan u seizmologiji (objavio je nekoliko desetaka znanstvenih radova, dijelom u vodećim međunarodnim časopisima u struci, deset preglednih radova, dvije knjige...). Vodio je brojne znanstvene projekte iz seizmologije u Hrvatskoj te je bio voditelj za područje Hrvatske međunarodnih projekata koji su se realizirali u okviru UNDP/UNESCO-a: Survey of the Seismicity of the Balkan Region (1970.–1976.) i Seismic Risk Reduction of the Balkan Region (1985.–1990.). Bio je inicijator izgradnje nove zgrade Geofizičkog odsjeka PMF-a na Horvatovcu, što je realizirano u okviru spomenutih međunarodnih znanstvenih projekata. Na njegovu inicijativu osnovana je 1985. Seizmološka služba pri Geofizičkom odsjeku PMF-a. U svom je radnom vijeku obavljao mnoge funkcije, u dva je navrata bio prodekan za financije na PMF-u, a također je u dva navrata bio pročelnik Geofizičkog odsjeka PMF-a. Član suradnik Hrvatske akademije znanosti umjetnosti postao je 1975. a za redovitog člana izabran je 1991. Bio je predsjednik Znanstvenog vijeća za naftu HAZU, Predsjednik znanstvenog vijeća za daljinska istraživanja i fotointerpretaciju HAZU, predsjednik Hrvatskog povjerenstva za geodeziju i geofiziku HAZU (u dva mandata) i predstavnik Hrvatske u Europskoj seizmološkoj komisiji. Bio je član Uredničkog odbora znanstvenog časopisa Geofizika od njegovog osnutka. Za svoj znanstveni rad dobio je nekoliko nagrada i priznanja, poput Republičke nagrade Nikola Tesla za znanstvena dostignuća s područja tehničkih i biotehničkih znanosti (1983.) i Zahvalnice s plaketom Međunarodne asocijacije za seizmologiju i fiziku Zemljine unutrašnjosti u Istanbulu (1989.).
Profesor Skoko je odgojio nekoliko generacija seizmologa u Hrvatskoj i okolnim državama. Zaposlio je čitav niz mladih stručnjaka na Geofizičkom odsjeku i nesebično se zalagao za razvoj seizmologije i geofizike u našoj domovini. Pamtit ćemo ga kao kolegu britkog uma, sjajnog predavača, te dobronamjernog i poštenog čovjeka.