Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 14.12.2016. (srijeda) u 13:15 h održat će se na Geofizičkom odsjeku PMF-a (predavaona P2) sljedeće izlaganje:
Izidor Pelajić 
(DHMZ, Zagreb)
Izazovi pri korištenju daljinski određenih indeksa procjene
rizika od šumskih požara

Pozivaju se studenti, apsolventi i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni P2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

Količina vlage u gorivu (FMC) jedna je od varijabli kojima se modelira potencijal izbijanja i širenja šumskih požara. Općenito se količina vlage u gorivu može podijeliti na vlagu dostupnu u mrtvom gorivu (DFMC) koja je pod jakim utjecajem meteoroloških parametara i dominantnog vegetacijskog tipa nekog područja, te na količinu vlage u živom gorivu (LFMC) koja je varijabilnija i općenito teža za odrediti jer uključuje biljne mehanizme prilagodbe na sušu koji se mogu značajno razlikovati. Daljinska mjerenja u infracrvenom, bliskom infracrvenom, vidljivom pa  čak i mikrovalnom dijelu spektru imaju potencijal određivanja količine  vlage u živom gorivu s relativno visokom prostornom rezolucijom i na  globalnoj skali. S obzirom na vrstu senzora, statistički ili numerički pristup, ograničavanje područja interesa odnosno vegetacijskog tipa postoji nekoliko tehnika određivanja količine vlage u živom gorivu iz daljinskim mjerenja koje će biti uspoređene u predavanju.
 

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013