SEIZMOLOŠKA SLUŽBA PRI GEOFIZIČKOM ODSJEKU PMF-A

tel: +385-1-460-5900
e-mailseiszag[at]gfz.hr

Rukovoditeljica Seizmološke službe
Mr. sc. Ines Ivančić
tel: +385-1-460-5942
e-mail

Seizmološka služba djeluje pri Geofizičkom odsjeku PMF-a

Seizmološka služba se brine o prikupljanju i analizi makroseizmičkih i mikroseizmičkih podataka. Na području Hrvatske održava se u stalnom radu mreža digitalnih seizmografa i akcelerografa kojima se prati vibriranje tla uzrokovano potresima u nas i u svijetu. Na temelju zapisa potresa daju se obavijesti građanstvu i raznim službama te stručne ekspertize za graditelje, osiguravateljske kuće i sl.

------------------------------------------------------------------------------------------

 

IZVJEŠĆA O POTRESIMA - Izvješća Seizmološke službe pri Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta o potresima koji su se dogodili u Hrvatskoj.  

Ako ste osjetili potres pozivamo Vas da ispunite upitnicu o potresu i pružite vrijedne informacije o tome kakvi su bili učinci potresa u Vašem mjestu. Za ispunjavanje upitnice kliknite ovdje.

 http://www.pmf.unizg.hr/images/50010178/download.png  Seizmološke službe RH

Odgovori na najčešće postavljena pitanja

Odgovore na najčešće postavljena pitanja o potresima pogledajte na poveznici

O potresima - stranica s općim informacijama, stručnim člancima i poveznicama na objavljene radove i članke o potresima


NOVOSTI

Nakon niza vrlo slabih potresa kod Markuševca koje možete naći u Izvješćima o potresima, u večernjim satima 14. ožujka 2024. zabilježena su dva vrlo slaba potresa u 22 sata i 7 min te u 22 sata i 14 min, magnitude 0.8 i 0.9 (epicentri potresa prikazani su na slici). Iako malih magnituda, ovi potresi su uznemirili građane i Europsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC) je zaprimio više od 150 dojava naših građana. U zaprimljenim Upitnicama koja nam šaljete, kao i na stranicama EMSC-a doživljaj potresa se opisuju kao ”tutanj”, “kratko brujanje”, grmljavina i tutnjava”…

 

 

 

 

 

 

 

Kako nastaje tutnjava?
Od mjesta nastanka potresa (žarišta potresa) na sve strane kreću valovi potresa i to dvije vrste: P- i S- valovi. P-valovi su longitudinalni, što znači da se čestice sredstva gibaju u smjeru širenja vala. U seizmologiji se nazivaju P-valovi od latinske riječi prima, jer prvi dolaze na promatrano mjesto. Kod S- valova čestice se gibaju okomito na smjer širenja vala, a takvu su oznaku u seizmologiji dobili iz latinske riječi secunda, jer na promatrano mjesto dolaze drugi.

P-valovi su analogni zvučnim valovima koji se šire kroz zrak. Kada iz dubine zemlje dođu do površine, djelić njihove energije može se prenijeti u atmosferu u obliku zvučnih valova, koje čujemo kao gore opisanu tutnjavu. Hoće li se prilikom potresa čuti zvuk ovisi o više faktora, najviše o dubini potresa i geološkoj građi područja.

Potresi u okolici Zagreba su najčešće plitki te su često popraćeni zvučnim valovima. Ako je potres bio vrlo slab i nalazimo se blizu epicentra potresa, moguće je da nećemo uopće osjetiti ni P- ni S-valove, nego samo zvučne valove.

Ako netko želi znati više, na našim stranicama možete naći odgovore na često postavljana pitanja i više detalja o valovima potresa.

Autor: Webmaster GFO

Noćas 14. ožujka 2024. u 4 sata i 6 minuta dogodio se vrlo jak potres na planini Goliji, na granici Crne Gore te Bosne i Hercegovine, oko 60 km sjeveroistočno od Dubrovnika. Lokalna magnituda potresa iznosi 5.6, a intenzitet u epicentru procijenjen je na VII °EMS. U Hrvatskoj se potres osjetio diljem Dalmacije, najsnažnije u okolici Dubrovnika i Konavlima, a pojedinci su ga osjetili i u središnjoj Hrvatskoj.

Uslijedio je niz naknadnih potresa, od kojih je Seizmološka služba do 15 sati locirala njih 45. Tri najjača naknadna potresa, magnitude 3.6, dogodila su se u 7:34, 12:48 i 14:31. Još je devet potresa imalo magnitudu između 3.0 i 3.6, a 25 potresa magnitudu između 2.0 i 3.0. Donja slika prikazuje lokalne magnitude potresa u vremenu.

Autor: Marija Mustać Brčić

POVEZNICE