Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 21.03.2018. u 13:15 h održat će se na Geofizičkom odsjeku PMF-a sljedeće izlaganje:

Marija Mustać
(PMF, Zagreb)

Hijerarhijska Bayesova inverzija tenzora seizmičkog momenta:
teorija i primjene

Pozivaju se studenti i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni P2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

Jedan od najvažnijih aspekata seizmologije je objašnjenje nastanka seizmičkih valova tijekom potresa. Prvi matematički modeli potresa temeljeni su na principu smičnog rasjedanja, gdje uslijed deformacije stijena oko rasjeda dolazi do povećanja napetosti i pucanja stijena, što rezultira radijacijom elastičnih valova. Međutim, tijekom godina opažen je velik broj potresa koji se ne mogu objasniti samo smičnim rasjedanjem (tj. dvostrukim dipolom) pa se matematički model seizmičkih izvora razvio u tenzor seizmičkog momenta, koji uključuje i izotropnu komponentu te komponentu kompenziranog linearnog vektorskog dipola. Iako su nepouzdanosti u inverziji tenzora momenta važne za procjenu robusnosti rješenja, rijetko su dostupne. Osim toga, šum u podacima može promijeniti zabilježene valove i uzrokovati lažne komponente koje nisu dvostruki dipol.
Na seminaru će biti predstavljena metoda hijerarhijske Bayesove inverzije seizmograma regionalnih potresa umjerenih magnituda za računanje tenzora momenta, razvijena s ciljem robusnijeg određivanja komponenti koje nisu dvostruki dipol. Također, bit će predstavljeni rezultati istraživanja vulkanskog potresa iz kaldere Long Valley (Kalifornija, SAD), gdje je potvrđena statistički značajna izotropna komponenta izvora, te niza potresa iz geotermalnog polja The Geysers (Kalifornija, SAD), na koje su utjecali dodatni procesi poput otvaranja tenzijskih pukotina i gibanja fluida u stijenama.

 

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013