Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 29.11.2011. (utorak!) u 13:30 održat će se u okviru seminara i kolokvija na Geofizičkom odsjeku PMF-a sljedeće izlaganje:

Lada Gabela Šeperić, dipl. ing.
(Federalna direkcija za civilno zrakoplovstvo BiH, Sarajevo, BiH):

Otkrivanje vulkanskog pepela u atmosferi
na osnovi satelitskih mjerenja AIRS uređajem

Predavanje će biti u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95.

Obavijest za izlaganje (pdf) se nalazi u repozitoriju.

SAŽETAK: Poznato je da satelitska mjerenja predstavljaju osnovni način otkrivanja vulkanskog pepela u atmosferi, što je od posebne važnosti za sigurnost zračne plovidbe. Iako za tu namjenu ne postoje posebni senzori, u današnjim istraživanjima korisnima su se pokazali uređaji visoke spektralne rezolucije, poput AIRS-a (Atmospheric Infrared Sounder) i IASI-a (Infrared Atmospheric Sounding Interferometer). U ovom izlaganju razmatramo metodu otkrivanja vulkanskog pepela u atmosferi pomoću podataka dobivenih AIRS uređajem. Kako bi se pokazalo da atmosferski vulkanski pepeo karakterizira jedinstven spektralni zapis u infracrvenom području (8 do 12µm) – koji može ukazivati na veličinu čestica, infracrvenu neprozirnost i sastav pepela – istražen je spektralni sadržaj AIRS podataka, dok se za tumačenje samoga zapisa koristi model radijacionog transfera. Na temelju dosadašnjih istraživanja, napravljen je novi algoritam za otkrivanje vulkanskog pepela u atmosferi, koji može razlikovati vulkanski pepeo od drugih čestica, a ovisi o veličini čestica, optičkoj debljini i sastavu. Algoritam je visoko osjetljiv na optički tanke oblake vulkanskog pepela, što omogućuje vremenski dulje praćenje (oko 4 dana) i na većim udaljenostima od samoga izvora (oko 5000 km).

 

Autor: Webmaster GFO
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013