Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 11.12.2012. (utorak!) u 13:15 održat će se u okviru seminara i kolokvija na Geofizičkom odsjeku PMF-a sljedeće izlaganje:

Tomislav Fiket, dipl. ing.
(Seizmološka služba RH, Geofizički odsjek, Prirodoslovno-matematički fakultet,
Sveučilište u Zagrebu
):

Neke metode umjeravanja seizmometara s praktičnim pogledom na mogućnost izrade vibracijskog stola za potrebe Geofizičkog odsjeka
 
Predavanje će biti u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95. Obavijest o izlaganju (pdf) se nalazi u repozitoriju.
SAŽETAK: Umjeravanje seizmometara izuzetno je važno jer uspostavlja odnos između vrijednosti zabilježenih instrumentom i stvarnog gibanja tla. Također, kako su seizmometri složeni mehaničko-elektronski sklopovi, vremenom se njihove karakteristike nužno mijenjaju. Upravo iz navedenog razloga, nužno je provoditi redovno umjeravanje seizmometara. U praksi su osnovna dva načina kalibracije: 1) korištenjem vibracijskog stola (shaking table), odnosno ponovljivog izvora trešnje (apsolutno umjeravanje) te 2) korištenjem kalibracijskih (umjernih) zavojnica (relativno umjeravanje). U ovoj prezentaciji ukratko će biti opisane i druge metode: metoda podizanja utega (weight drop test) te metoda umjeravanja seizmometara korištenjem mikroseizmičkog nemira (usporedna metoda kod koje se koristi “etalonski” seizmometar). Bit će prikazan opis metoda umjeravanja seizmometara korištenjem vibracijskog stola, kalibracijskih (umjernih) zavojnica i korištenjem mikroseizmičkog nemira uz napominjanje mana i prednosti svake od metoda. Naglasak je stavljen na mogućnost izrade vibracijskog stola na Geofizičkom odsjeku.
 

Pozivaju se studenti, apsolventi i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb. 

Autor: Webmaster GFO
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013