Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 9.1.2013. u 13:15 održat će se u okviru seminara i kolokvija na Geofizičkom odsjeku PMF-a sljedeće izlaganje:

Doc. dr. sc. Maja Telišman Prtenjak
(Geofizički odsjek, Prirodoslovno-matematički fakultet, Sveučilište u Zagrebu):

Što znamo o smorcu na sjevernom dijelu Jadrana

Predavanje će biti u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95. Obavijest o izlaganju (pdf) se nalazi u repozitoriju.

SAŽETAK: Zbog gusto naseljenih obalnih dijelova Sredozemlja, pa tako i Jadrana, poznavanje termodinamičkih karakteristika atmosfere u obalnom području od velike je važnosti za ljudsku djelatnost. Vrlo čest fenomen koji se javlja uz obalu je termički generiran vjetar, u meteorološkim krugovima poznat kao smorac. Glavni je produkt površinske nehomogenosti, prvenstveno nejednake razmjene topline u graničnom sloju. Tijekom zadnjih 50-ak godina u intenzivnom istraživanju smorac je bio predmet eksperimentalnih, numeričkih i teorijskih studija na raznim lokacijama.
S obzirom da su karakteristike smorca izrazito ovisne o lokaciji i lokalnim karakteristikama terena, kao što su zakrivljenost, visina i nagib obale, nemoguće je generalizirati karakteristike smorca drugih lokacija na kompleksno područje kao što je jadranska obala. Kao rezultat višegodišnje analize, bit će prikazane karakteristike smorca tipične za Istru i Kvarner uz formiranje manjih mezoskalnih struktura te njegova veza s povećanim koncentracijama ozona u Riječkom zaljevu.
Osobita pažnja posvetit će se povezanosti smorca i kumulonimbusnih oblaka nad Istrom zbog dvije posebnosti njene klime. Prva je najveći broj grmljavinskih dana i električnog pražnjenja u Hrvatskoj, a druga pokazuje veliku učestalost smorca tijekom toplog dijela godine. S obzirom da nastanak duboke konvekcije uvelike ovisi o sinoptičkim i mezoskalnim uvjetima (kao posljedica združivanja lokalnih fronti) detaljnije će se pokazati kombinirani utjecaj tri dominantna režima strujanja sinoptičke skale (sjeveroistočni, jugozapadni i sjeverozapadni vjetar) i smorca na dnevni razvoj duboke konvekcije u Istri.

Pozivaju se studenti, apsolventi i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb. Studentima 2. godine diplomskog sveučilišnog studija fizika - geofizika je prisustvovanje predavanjima u sklopu Geofizičkog seminara obavezno.

Autor: Webmaster GFO
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013