Časopis Geofizika

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

Strukovne udruge


Broj posjeta:
532467

 

 


Dana 15.02.2017. (srijeda) u 13:15 h održat će se na Geofizičkom odsjeku PMF-a (predavaona P2) znanstveni kolokvij (doktorski seminar):
Petra Mikuš Jurković
(DHMZ, Zagreb)
Satelitske karakteristike i grmljavinska aktivnost intenzivnih
konvektivnih oluja

Pozivaju se studenti doktorskog studija Fizike, smjer Geofizika i svi zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni P2 Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

Intenzivne konvektivne oluje često predstavljaju potencijalnu opasnost za ljudski život i materijalna dobra, dok su njihovo vrijeme i mjesto nastanka te intenzitet još uvijek teško predvidivi. Veliku važnost u prognozi konvekcije imaju satelitski podaci i podaci o munjama, a poznavanje njihovog karakterističnog ponašanja prije i tijekom grmljavinskih oluja može uvelike poboljšati prognozu neposrednog razvoja vremena (eng. nowcasting) te pomoći boljem razumijevanju procesa razvoja konvektivnih oluja.

U ovom predavanju prikazat će se rezultati dobiveni analizom grmljavinske aktivnosti tijekom oluja s detektiranim premašujućim vrhom (OT od eng. overshooting top) koji je posljedica jake uzlazne struje i jedan od pokazatelja intenzivne konvektivne aktivnosti. Na vrhovima konvektivnih oblaka, OT detektiran je pomoću podataka s geostacionarnih satelita druge generacije. Pri tome se koristi objektivna satelitska metoda koja se temelji na kombinaciji SEVIRI kanala u infracrvenom dijelu spektra. Karakteristike grmljavinske aktivnosti su analizirane na temelju podatka o munjama iz međunarodnog LINET sustava. Detaljna analiza provedena je i za 35 tučonosnih oluja koje su se premiještale preko poligona tučomjera u sjeverozapadnoj Hrvatskoj tako da su grmljavinske i satelitske karakteristike uspoređene s karakteristikama zrna tuče (promjer zrna i kinetička energija). Intenzivne konvektivne oluje u velikom su broju slučajeva karakterizirane: 1) OT-om, hladnim prstenom ili hladnim U/V na vrhovima oblaka, 2) porastom srednje visine oblak-oblak grmljavinskih izboja oko vremena detekcije OT-a, 3) vertikalnim profilima efektivnog radijusa čestica koji upućuju na jaku, čak i žestoku uzlaznu struju, 4) naglim porastom ukupnog broja munja, te padom srednje visine oblak-oblak munja neposredno prije pojave tuče pri tlu.

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

POVEZNICE