Popis održanih te nadolazećih znanstvenih skupova i konferencija organiziranih uz potporu Matematičkog odsjeka dostupan je ovdje.

Dobrodošli na stranicu matematičkog odsjeka

IZDVOJENE OBAVIJESTI

...
Izdvojeno Matematika

Naši studenti osvojili srebrnu medalju na Europskom studentskom ICPC natjeacanju!

Na Tehničkom sveučilištu u Pragu, od 22. do 24. ožujka 2024. godine, održano je Europsko studentsko ICPC natjecanje (EUC) na kojem su sudjelovala 52 tima s 48 sveučilišta iz cijele Europe. Hrvatsku su na ovom natjecanju predstavljala dva tima, oba sastavljena od natjecatelja sa Sveučilišta u Zagrebu. S velikim ponosom i zadovoljstvom objavljujemo da je tim sastavljen od 3 naša studenta svojim izvrsnim nastupom osvojio drugo mjesto i srebrnu medalju te plasman u u finale Svjetskog studentskog ICPC natjecanja koje će se u rujnu održati u Astani, Kazahstan! Natjecatelji iz srebrnog tima Zagreb 1 su: Dorijan Lendvaj, student 2. godine preddiplomskog studija, Krešimir Nežmah, student 3. godine preddiplomskog studija, Patrick Pavić, student 2. godine preddiplomskog studija.   Čestitamo našim studentima na ovom iznimnom uspjehu!   Više informacija možete pronaći ovdje. *Fotografija: Hrvatski savez informatičara

UPIŠI MATEMATIKU

Izvještaj s Međunarodne matematičke...

Od 6. do 16. srpnja 2022. u Oslu, Norveška, održana je 63. Međunarodna matematička olimpijada (IMO). Svaka od 104 države sudionica je sudjelovala sa najviše šest svojih najboljih srednjoškolaca, a Hrvatsku su predstavljali

• Bernard Inkret, 4. razred, XV. gimnazija, Zagreb
  • Dorijan Lendvaj, 4. razred, XV. gimnazija, Zagreb
  • Patrick Pavić, 4. razred, XV. gimnazija, Zagreb
  • Namik Agić, 3. razred, XV. gimnazija, Zagreb
  • Janko Bušelić, 3. razred, XV. gimnazija, Zagreb
  • Matej Vojvodić, 4. razred, Gimnazija Lucijana Vranjina, Zagreb

Ekipu su vodili doc. dr. sc. Matija Bašić (PMF - Matematički odsjek) i Vlatko Crnković, mag. math. (FER).

Bernard je u svom četvrtom nastupu kompletu medalja dodao još jednu srebrnu medalju. Patrick, Namik, Janko i Matej su osvojili brončane medalje, a Dorijanu je nedostajao bod do medalje i dobio je pohvalu. Pojedinačni rezultati:

Ekipno je Hrvatska zauzela 34. mjesto u konkurenciji 104 države svijeta, netom ispred Bosne i H
ercegovine, te Srbije. Prvo mjesto je osvojila Kina, čiji predstavnici su svi ostvarili maksimalan broj bodova. Ekipni rezultati:

Na Olimpijadi natjecanje traje dva dana, a svakog dana učenici rješavaju po tri zadatka: lakši, srednji i teži. Zadaci se zadaju iz četiri područja: algebra, kombinatorika, geometrija i teorija brojeva. Ova je godina specifična po izrazito dobro riješenim srednjim zadacima, što se posebno održava na vrlo visokim granicama za medalje, izrazito višim nego u zadnjih 30 godina. Tako je za zlato bilo potrebno osvojiti 34 boda, za srebro 29 bodova, a za broncu 23 od 42 boda. Za usporedbu prošle je godine bio jedan od težih testova, pa su granice za medalju bile redom 24, 19 i 12 bodova, a 2020. su granice bile 31, 24 i 15 bodova. Pregled po godinama:

Naši učenici su ukupno osvojili 157 bodova, što je najviše od osamostaljenja. Pregled svih rezultata hrvatskih predstavnika:

Izbor, pripreme i odlazak ekipe na Olimpijadu je organiziralo Hrvatsko matematičko društvo u suradnji s mnogim volonterima (uglavnom bivšim natjecateljima), uz financiranje Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Zahvaljujemo svima koji su podržali ekipu i pratili njihov nastup u Norveškoj ovih dana!

Autor: Božidar Tartaro