| CILJEVI PREDMETA: Osnovni ciljevi kolegija Klasična mehanika su upoznavanje studenata s temeljnim zakonima i metodama klasične mehanike, daljnji razvoj stečenih matematičkih vještina na konkretnim fizikalnim problemima i priprema studenata za preostale kolegije teorijske fizike s kojima će se susresti tijekom studija
 ISHODI UČENJA NA RAZINI PROGRAMA KOJIMA PREDMET DOPRINOSI:
 1. Znanje i razumijevanje
 1.1. demonstrirati poznavanje i razumijevanje temeljnih zakona klasične i moderne fizike
 1.2.  demonstrirati poznavanje i razumijevanje važnijih fizikalnih teorija, što uključuje njihovu logičku i matematičku strukturu, eksperimentalne potvrde i opis povezanih fizikalnih pojava
 1.6. demonstrirati poznavanje i razumijevanje suvremenih pristupa nastavi fizike i suvremenih nastavnih metoda
 2. Primjena znanja i razumijevanja
 2.1. uočiti i opisati bitne aspekte fizikalnih problema
 2.3. matematički modelirati i rješavati standardne fizikalne probleme
 2.10. kreirati motivirajuće okruženje za aktivno učenje, koje potiče razvoj sposobnosti i znanja svih učenika
 
 SADRŽAJ PREDMETA:
 1. Osnovni koncepti klasične mehanike (Galilejeva relativnost, Newtonow determinizam) [3sata]
 2. Zakoni sačuvanja energije, impulsa i momenta impulsa, konzervativni sustavi [3sata]
 3. Gibanje tijela mase m u 1D potencijalu [3sata]
 4. Gibanje tijela kroz medij s otporom [3sata]
 5. Problem gibanja dva tijela [3sata]
 6. Riješavanje Newtonove jednadžbe za Keplerov potencijal k/r^2 [3 sata]
 7. Keplerovi zakoni [3 sata]
 8. Analiza jednadžbe zatvorene orbite [E<0] za privlačni Keplerov potencijal (k>0) [3sata]
 9. Analiza jednadžbe zatvorene orbite [E>0] za odbojni kulonski potencijal (k>0) [3sata]
 9. Analiza jednadžbe trajektorije za odbojni  Keplerov potencijal (k>0) [3sata]
 10. Kinetička energija krutog tijela (uvođenje pojma tenzora tromosti) [3sata]
 11. Steinerov teorem, ortogonalne transformacije (rotacije), glavne osi momenta tromosti [3sata]
 12. Moment impulsa krutog tijela [3sata]
 13. Jednadžba gibanje krutog tijela u gravitacijskom polju[3sata].
 
 OBVEZE STUDENATA:
 Pohađanje nastave i aktivno sudjelovanje u rješavanju problema na vježbama.
 
 OCJENJIVANJE I VREDNOVANJE RADA STUDENATA:
 Elementi ocjenjivanja:
 kolokviji
 pisani ispit
 usmeni ispit
 
 Kolokviji
 Tijekom semestra pišu se dva kolokvija. Svaki se sastoji od 4 zadatka (svaki zadatak nosi po 10 bodova) i pitanja iz teorije (ukupno 10 bodova). Student koji i na prvom i na drugom kolokviju ostvari najmanje 20 bodova, od mogućih 50, oslobađa se pisanog dijela ispita na prva četiri ispitna termina. Ukupna ocjena na kolokvijima se formira na način:
 40 - 54 bodova	   dovoljan (2)
 55 - 69 bodova	   dobar (3)
 70 - 84 bodova	   vrlo dobar (4)
 85 - 100 bodova   izvrstan (5)
 
 Pisani ispit
 Student koji nije prošao kolokvije s prolaznom ocjenom, ili nije položio usmeni dio ispita u prva četiri ispitna termina, mora na pisani dio ispita.  On se sastoji od 5 zadataka iz cjelokupnog gradiva kolegija (svaki nosi po 20 bodova).  Ocjena pisanog dijela ispita formira se na isti način kao i kod kolokvija.
 
 Usmeni ispit
 Student nakon uspješno položenih kolokvija, odnosno pisanog dijela ispita, ima obavezan usmeni ispit. Usmeni ispit se sastoji od dva pitanja iz cjelokupnog gradiva kolegija. Konačna ocjena se formira na temelju rezultata kolokvija, odnosno pisanog dijela ispita, (težinski udio 1/2 u konačnoj ocjeni) te razumijevanja gradiva kolegija pokazanog na usmenom dijelu ispita (težinski udio 1/2). Konačna ocjena se razlikuje od ocjene pisanog dijela ispita za najviše 1.
 | 
                                                                            
                                | 
                                                                                                                    
                                            Klasična mehanika 1, T. Nikšić, Skripta.
                                        
                                            Theory and problems of Theoretical Mechanics, Murray R. Spiegel, Schaum's outline series.
                                        
                                            Classical Mechanics, H. Goldstein, C. P. Poole, J. L. Safko, Addison-Wesley, 2001.
                                         |