Karakterizacija i monitoring...

U ponedjeljak 15. veljače 2021. započeo je četverogodišnji istraživački projekt Hrvatske zaklade za znanost nazvan Karakterizacija i monitoring rasjednog sustava šireg dubrovačkog područja -- DuFAULT (IP-2020-02-3960) s voditeljem doc. dr. sc. Josipom Stipčevićem. U srijedu 17. veljače 2021. održan je prvi radni sastanak ovog projektnog tima kojeg čine seizmolozi Geofizičkog zavoda Andrije Mohorovičića i seizmologinje Seizmološke službe Geofizičkog odsjeka PMF-a te kolega geolog s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Cilj projekta je istražiti šire dubrovačko područje, jedno od seizmički najaktivnijih područja u Hrvatskoj i jedno od aktivnijih područja u Europi. Postavljanjem guste privremene mreže seizmografa poboljšat će se preciznost lokacija potresa i bolje upoznati seizmičnost područja, zajedno s detaljnom analizom recentne seizmičke aktivnosti i važnih povijesnih potresa. Analize prethodnih geofizičkih i geoloških istraživanja te primjena novih seizmoloških i geoloških metoda, omogućit će upoznavanje rasjednih sustava te stvaranje modela litosfere velike rezolucije i simulaciju potresne trešnje što će ukazati na lokacije s jakom trešnjom i pomoći će u razumijevanju širenja seizmičkih valova kroz ovo područje.

Autor: Iva Dasović