Seminari i poslijediplomski kolokviji

Na Geofizičkom odsjeku PMF-a u Zagrebu u okviru predavanja izlažu se rezultati pojedinačnih ili grupnih znanstveno-istraživačkih radova iz šireg područja geofizike (meteorologija, primjenjena meteorologija, fizička oceanografija, oceanologija, seizmologija, fizika unutrašnjosti Zemlje, geologija, vulkanologija, primjenjena geofizika, ...), kao i svih ostalih istraživanja koja se oslanjaju na pojave koje proučavaju geofizičari.

Studenti poslijediplomskog doktorskog studija fizike, smjer: geofizika, obavezni su javno obraniti temu svoje radnje, kao i održati predavanja u sklopu obaveznih kolegija doktorskog studija, a kako je definirano izvedbenim planom i programom.

Seminari se održavaju srijedom u 13:15 sati u predavaoni br. 2 Geofizičkog odsjeka PMF-a (Horvatovac 95, Zagreb). Predavačima stoje na raspolaganju LCD projektor, grafoskop i diaprojektor.

Poslijediplomski kolokviji su prvenstveno namijenjeni poslijediplomandima, njemu nisu obvezni prisustvovati studenti 3. godine preddiplomskog studija, ali su dobro došli. Pozivaju se i svi ostali zainteresirani.

Molimo zainteresirane koji imaju u pripremi gradivo za predavanje da jave izv. prof. dr. sc. Maji Telišman Prtenjak e-mailom naslov predavanja i najpovoljnije vrijeme za održavanje predavanja.

 

Prijenos seminara uživo

Želite li pratiti Geofizički seminar, a niste u mogućnosti doći na Geofizički odsjek, možete prijenos uživo, kao i njegovu snimku pogledati, na Youtubeovom kanalu Geofizičkog odsjeka PMF-a

 

Snimke seminara

Pojedini seminari prenošeni su uživo, ali se ne nalaze na Youtubeovom kanalu. Njihove snimke možete pogledati preko poveznica s desne strane.


Dana 21.11.2018. u 15:15 sati održat će se u sklopu kolegija Geofizički
seminar 1 na Geofizičkom odsjeku PMF-a sljedeće izlaganje:
Josip Ivančić
Bilježenje seizmičkih valova pomoću optičke telekomunikacijske mreže

Pozivaju se studenti i svi ostali zainteresirani da prisustvuju predavanju, koje će se održati u predavaoni Seminar Geofizičkog odsjeka PMF-a, Horvatovac 95, Zagreb.

Nova tehnologija bilježenja seizmičkih valova nazvana „distribuirano akustično opažanje“ (distributed acoustic sensing (DAS)) pretvara uobičajenu telekomunikacijsku svjetlovodnu mrežu (dugu nekoliko desetaka kilometara) u mrežu jednokomponentnih seizmometara.
    Prikazat će se rezultati, prikupljeni podaci i analiza zapisa potresa s tri različita DAS eksperimenta: na Fairbanks Permafrost eksperimentalnoj postaji, na postaji Richmond Field, te na sveučilištu Stanford. Pokazat će se kako se DAS koristi za bilježenje potresa, prikazati usporedba DAS zapisa sa zapisima konvencionalnih seizmometara, te pokazati kako oblik mreže odgovorne za DAS može pokazati smjer širenja seizmičke energije.

 

Autor: Maja Telišman-Prtenjak
Popis obavijesti

SEMINARI

Arhiva do 2013