Novosti

...
Novosti Geografija

100-ta godišnjica rođenja prof.emeritusa Veljka Rogića (1925.-2017.) i Prvi poziv na konferenciju posvećenu njegovom životu i radu (Krasno, 18.-19.9.2025.)

19.travnja navršava se točno stotinu godina od rođenja našeg dragog i poštovanog profesora emeritusa Veljka Rogića. Erudit, poliglot, iznimno široka znanja i golema životnoga iskustva, svojim je djelovanjem i stvaranjem neizbrisivo obilježio modernu hrvatsku geografiju, ali i profesionalne i životne staze mnogih nastavnika i znanstvenika koji su imali priliku od njega učiti.


Obavijesti

100-ta godišnjica rođenja...

19.travnja navršava se točno stotinu godina od rođenja našeg dragog i poštovanog profesora emeritusa Veljka Rogića. Erudit, poliglot, iznimno široka znanja i golema životnoga iskustva, svojim je djelovanjem i stvaranjem neizbrisivo obilježio modernu hrvatsku geografiju, ali i profesionalne i životne staze mnogih nastavnika i znanstvenika koji su imali priliku od njega učiti.

Autor: Ivan Martinić
Prof. dr. sc. Sanja Faivre dobitnica...

Godišnja nagrada za znanost za 2023. godinu dodijeljena je prof. dr. sc. Sanji Faivre za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti, polje geografija, grana fizička geografija.

 

Autor: Ivan Martinić

Pozivamo vas da sudjelujete na izložbi u Odsječkoj galeriji FOTOGEOGRAFIJA koja nakon obnove i povratka u zgradu nastavlja s radom. Tema izložbe je Georaznolikost i geobaština, povodom Međunarodnog dana georaznolikosti.

Otvorenje izložbe: ponedjeljak, 6. 10. 2025. (Međunarodni dan georaznolikosti)

Autor: Ivan Martinić
Dodjela godišnjih nagrada...

Dana 17. ožujka 2025. godine održana je druga Dodjela godišnjih nagrada doktorandima i mentorima i koji su u protekloj kalendarskog godini objavili rad u časopisu s visokim faktorom utjecaja (Q1 ili Q2).

Autor: Ivan Martinić

Hibridna i online nastava? Multimedija i digitalni sadržaji? Kibernetička sigurnost? Program obrazovanja u sklopu projekta e-Sveučilišta je u tijeku i nudi edukacije za korisnike na visokim učilištima u svim ovim područjima. Odaberite oblike i termine edukacija prema svojim potrebama i u gradu koji Vam odgovara – webinari, radionice uživo ili sadržaji za samoučenje.

Uključite se u edukacije i budite dio digitalne preobrazbe visokog obrazovanja! Više o programu obrazovanja možete pronaći u nastavku: https://www.carnet.hr/projekt/e-sveucilista/obrazovne-aktivnosti/

Autor: Ivan Martinić

Sve informacije i dokumenti vezani uz provođenje izbora dostupni su na stranici STUDENTI, podstranica IZBORI ZA STUDENTSKI ZBOR SVEUČILIŠTA I STUDENTSKI ZBOR PMF-a. Možete im pristupiti i putem poveznice

http://www.pmf.unizg.hr/studenti/izbori_za_studentski_zbor_sveucilista_i_studentski_zbor_pmf-a

Autor: Ivan Martinić
Osigurane licence za ArcGIS Pro

Geografski odsjek PMF-a od ljetnog semestra ove akademske godine osigurao je osobne licence za ArcGIS Pro paket za sve djelatnike i studente koji studiraju na Geografskom odsjeku PMF-a. Ova investicija, ostvarena u dobroj suradnji s tvrtkom GDi, omogućava iskorak u smjeru podizanja kvalitete nastave, posebice šire primjene i učenja GIS-a izvan učionica s ciljem još boljih izlaznih kompetencija naših studenata.

Autor: Ivan Martinić

Prema Pravilniku o studiranju na prijediplomskim, diplomskim i integriranim prijediplomskim i diplomskim studijima Sveučilišta u Zagrebu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (članak 41., stavak 5.) ponovnim upisom kolegija student preuzima sve obveze utvrđene izvedbenim planom studija i studijskim programom, što uključuje i eventualne nove obveze koje su u međuvremenu nastale.

Autor: Ivan Martinić

Drage studentice i dragi studenti, s velikim zadovoljstvom vas obavještavamo da je Savjetovalište za studente Sveučilišta u Zagrebu otvorilo svoja vrata i službeno započelo s radom. Drago nam je da vas o ovoj ključnoj i prijeko potrebnoj usluzi za studente obavještavamo upravo na Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se obilježava 10. listopada.

Autor: Ivan Martinić
Međunarodni simpozij „The Future of...

Međunarodni simpozij „The Future of Tourism in the Alpine-Adriatic Region“ In memory of Zlatko Pepeonik, 1934-2004 organiziran je i održan u Troepolachu/Hermagor, Koruška, Austrija od 22. do 24. listopada 2024. u suorganizaciji našeg Geografskog odsjeka i brojnih institucija; Geografskog odsjeka Sveučilišta u Klagenfurtu, Sveučilišta Primorska/Koper, Hrvatskog geografskog društva, Austrijskog geografskog društva, Slovenskog geografskog društva, Talijanskog geografskog društva, Southeast Europe Association, HAZU, kao i dvije IGU komisije; Commission on Marginalization, Globalization and Regional and Local Responses i Commission on Tourism, Leisure and Global Change.

Autor: Ivan Martinić
Potpisan Sporazum o suradnji između...

U srijedu, 25. rujna potpisan je Sporazum o suradnji između Hrvatskog geografskog društva i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, kojim je formalizirana dosadašnja suradnja u  znanstveno-istraživačkom, nastavnom i stručnom radu, te su stvorene mogućnosti za suradnju na aktivnostima od zajedničkog interesa za Društvo i Geografski odsjek, koji je u okviru PMF-a nositelj te suradnje. Ugovor su potpisali dekan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta prof. dr. sc. Mirko Planinić i predsjednik Hrvatskog geografskog društva doc. dr. sc. Mladen Maradin. 

Autor: Ivan Martinić

Zakonom o osobnoj asistenciji punoljetne osobe s invaliditetom 3. ili 4. razine u Republici Hrvatskoj imaju pravo na osobnog asistenta, osobu (ili više njih) koji će im pomagati pri svakodnevnim aktivnostima.

Autor: Ivan Martinić

Za  studente s invaliditetom postoji mogućnosti korištenja usluge ZET prijevoza prilagođenim vozilom za osobe s invaliditetom u ak. god. 2024./2025., prema informacijama u nastavku.

Autor: Ivan Martinić

(Draga Bašćanska, 13. 05. 1931. – Zagreb, 16. 01. 2021.)

U subotu, 16. siječnja 2021. godine u Zagrebu je u devedesetoj godini preminula dugogodišnja profesorica Geografskog odsjeka PMF-a Sveučilišta u Zagrebu u miru prof. dr. sc. Petrica Novosel-Žic rođena 13. svibnja 1931. godine u Dragi Bašćanskoj na otoku Krku. Tako se nastavljaju tužni trenutci za našu malu geografsku akademsku zajednicu kada nas tijekom godina napuštaju naše kolegice i kolege, znanstvenici koji su trajno obilježili hrvatsku geografiju.

Profesorica Novosel-Žic je bila prva žena u Hrvatskoj koja je doktorirala u području geografije. Utkala je svoje prepoznatljive niti u hrvatsku geografiju. Obavljala je niz istaknutih funkcija u Hrvatskom geografskom društvu, bila je pročelnica Geografskog odsjeka PMF-a i predstojnica Zavoda za regionalnu geografiju i metodiku te voditeljica Kartografske zbirke na istome odsjeku. Njezina se bogata znanstvena i stručna djelatnost zrcali u mnogobrojnim znanstvenim i stručnim radovima te sudjelovanjima na domaćim i međunarodnim konferencijama i znanstvenim skupovima. 

Osnovnu školu pohađala je u Rabu i Puntu, nižu gimnaziju u Krku i Novom Vinodolskom, a Učiteljsku školu završila je u Rijeci 1951. godine. Nakon toga službuje kao učiteljica u Gorskom Kotaru do 1954. godine. Diplomirala je na Geografskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 1959., a zatim magistrirala (1970.) i doktorirala (1978.). Uz Geografski odsjek je ostala vezana gotovo čitav svoj radni vijek: od početaka 1961. godine kada je izabrana u suradničko zvanje asistenta, preko svoje znanstveno-nastavne karijere kada biva 1979. godine izabrana za docenticu, do njezinog umirovljenja 1999. godine kao profesorice. Znanstveno se usavršavala u Švicarskoj 1970. godine gdje je, kao stipendistica OECD-a, boravila šest mjeseci na Technische Hochschule u Zürichu istražujući migracije naših radnika. U okviru razmjene sveučilišnih nastavnika držala je predavanja iz turističke problematike na sveučilištima u Moskvi i Kijevu. Sudjelovala je i dijelom organizirala mnogobrojna studijska putovanja po zemljama Europe, mnogim regijama SSSR-a, Mongoliji, Kini, Sjevernoj Americi, nekim državama Južne Amerike te Atlantiku. Bila je članica uredništva znanstvenih časopisa Radovi Geografskog odsjeka (danas Acta Geographica Croatica) i Biltena Savjeta za daljinska istraživanja HAZU. Uvrštena je u ediciju “The World Who’s Who of Women”, Cambridge, 1982. Bila je mentorica brojnih diplomskih, magistarskih i doktorskih radova. 

Njezina povezanost sa otokom Krkom zrcali se i u njezinu znanstveno-istraživačkom radu, ljubav i posvećenost otoku ostaje trajno zabilježena kroz njezinu doktorsku disertaciju te objavljenu knjigu “Otok Krk od trajekta do mosta”, kao i kroz niz znanstvenih i stručnih članaka. Značajni znanstveni i stručni doprinos profesorice očituje se i u njezinim kartografskim radovima, posebno onima vezanima uz istaknute hrvatske kartografe 16. i 17. stoljeća, pri čemu posebno valja istaknuti radove o Stjepanu Glavaču i njegovoj karti Hrvatske iz 1673. godine. U regionalno-geografskom kontekstu profesorica je pisala o prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza te, o Indiji u okviru posebnog izdanja biblioteke Širom svijeta. Surađivala je na znanstvenim projektima: Jugoslavenski radnici u inozemstvu, Centralna naselja i gradovi Hrvatske, Turizam i rekreacija i Urbanizacija Hrvatske. 

Gotovo cijeli svoj radni vijek svojim je odnosom prema kolegama i suradnicima, samozatajna kakva je bila, uvijek pružala podršku, preuzimajući pritome mnogobrojne obveze, uvijek smireno i blago, suosjećajno i tankoćutno, tako da su je kolege, a pogotovo studenti doživljavali kao sebi nekog bliskog i dragog, a istovremeno je cijenili kao učitelja koja im prenosi geografska znanja da mogu samostalno i suvereno djelovati u svom stručnom, znanstvenom i društvenom radu. 

Profesoricu sam prvi puta doživio kao student, prvenstveno kroz kolegije koje je tada predavala: Kartografiju i Regionalnu geografiju Rusije na dodiplomskom i Tematsko predočivanje u prostornom planiranju i uređenju na poslijediplomskom studiju na Geografskom odsjeku PMF-a. Kasnije sam, kao znanstveni novak na Geografskom odsjeku PMF-a imao prilike bolje upoznati profesoricu upravo kroz suradnju u izvođenju vježbi koje su bile vezane uz njezin kolegij - Kartografiju. Uvijek je naglašavala značenje Kartografije u obrazovanju i znanstveno-istraživačkom radu geografa. Profesorica je meni, mlađem, neiskusnom kolegi, uvijek bila spremna pomoći savjetom i prijateljskom riječju, učinivši profesoricu u mojoj percepciji prvom i pravom damom hrvatske geografije.  

Naša je draga profesorica sahranjena na svom otoku Krku, u Puntu, otoku kojeg je toliko voljela, koji je marljivo i vrijedno istraživala i minuciozno poznavala. Sjećam se, kada sam kao asistent na Geografskom odsjeku sudjelovao u izvođenju terenske nastave koju je vodila profesorica, i kako sam, zajedno sa studentima, slušao njezine izuzetno zanimljive komentare geografskih posebnosti rodnog joj otoka. U sjećanju naročito ostaju zabilježene minijature posebnih trenutnih doživljaja i osjećaja. Sjećam se našeg dolaska na otok, prelaska pješice preko Krčkog mosta, kako bismo, kako je naglašavala profesorica, doživjeli otok svim osjetilima pa tako i mirisom. Zavodljivi mirisi aromatičnih trava našeg prvog ulaska u otočni svijet, stvarali su, u nama iz kakofonije boja, zvukova i okusa novi sklad otočne simfonije. 

U našim kratkotrajnim ljudskim životima uvijek postoje i ostaju ljudi, svjetionici koji svijetle i obasjavaju naš životni put, ostajući kao putokazi i temelji koji čine i naš život bogatijim. Draga profesorice hvala Vam što ste i u mojem, kao i životima Vaših najbližih iz obitelji i mnogih geografa, mlađih i starijih, bili i ostali taj putokaz, taj čvrsti temelj, ta svjetlost koja će vječno ostati u tragovima naših života. Tijekom svojeg života profesorica je gradila mostove spajajući ljude kao otoke. I kao što pjesnik kaže “No vrijeme se kreće / Ko sunce u krugu, / I nosi nam opet ono što je bilo: / I radost, i tugu.”. Otišla je naša draga profesorica na otok svoje mladosti.

Radost što smo poznavali i imali priliku surađivati s profesoricom podijelimo zajedno i čuvajmo u našem sjećanju.  Draga profesorice, počivali u miru na nebeskim tim visinama u vječnoj geografiji našega sjećanja.

Aleksandar Toskić
 

Autor: Ivana Erdelez
Popis obavijesti