16. svibnja 2025.
Upisi u sveučilišne integrirane prijediplomske i diplomske studije Fizičkog odsjeka te sveučilišni prijediplomski studij Geofizičkog odsjeka odvijat će se online u tri koraka putem poveznice https://upisi.pmf.hr. Za prijavu se može koristiti AAI@EduHr identitet ili adresa elektroničke pošte navedena u sustavu Postani student.
Važno: Za komunikaciju s kandidatima koristit će se adresa elektroničke pošte i broj telefona navedeni u sustavu Postani student, stoga je važno da kandidati u svom korisničkom profilu na www.postani-student.hr provjere i po potrebi promijene podatke za kontakt. Isto je potrebno učiniti i s podatcima o prebivalištu.
Više informacija o rokovima i koracima upisa u nastavku obavijesti.
Kandidat
Filip Kolarić
pristupit će diplomskom ispitu i braniti diplomski rad naslova
Optimizacija primjene modela stručnog učenja za detekciju ekstremne oborine iz globalnih klimatskih
18. srpnja 2025. s početkom u 10:00 u predavaonici P2 na Geofizičkom odsjeku PMF-a pred povjerenstvom za polaganje diplomskog ispita, koje je imenovalo Vijeće Geofizičkog odsjeka PMF-a, u sastavu:
1. prof. dr. sc. Danijel Belušić, predsjednik
2. dr. sc. Branimir Omazić, član
3. izv. prof. dr. sc. Josip Stipčević, član
4. prof. dr. sc.Zoran Pasarić, zamjenik
5. doc. dr. sc. Iva Dasović, zamjenica
Doktorski rad "Extreme precipitation over the Adriatic region and Dinarides in simulations by regional climate models" (Ekstremna oborina na području Jadrana i Dinarida u simulacijama regionalnim klimatskim modelima) doktorandice Sare Ivušić možete pronaći na poveznici OVDJE.
Program obrazovnih aktivnosti namijenjen je nastavnom, upravljačkom i IT osoblju te knjižničarima/kama zaposlenima na visokoškolskim ustanovama uključenim u projekt e-Sveučilišta.
Na temelju članka 16. Statuta i članka 2. Pravilnika o dodjeli Rektorove nagrade rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Lakušić raspisao je Natječaj za dodjelu Rektorove nagrade za akademsku godinu 2024./2025.
U utorak 11. veljače 2025. u 18:43 SEV dogodio se potres lokalne magnitude ML = 4.8 (MW = 4.5 – 4.6, EMSC, 2025) s epicentrom u NP Paklenica, nedaleko Planinarskog skloništa Ivine vodice. To je potres umjerene jakosti, a iako je sam epicentar u rijetko naseljenom području, osjetio se prvenstveno na ličkom području i širem zadarskom području, ali i dalje u Hrvatskom primorju, Dalmaciji i dijelu Bosne i Hercegovine
Hrvoje Tkalčić sveučilišni je profesor na Australskom nacionalnom sveučilištu u Canberri (Australian National University) koji se bavi seizmologijom i matematičkom geofizikom. Diplomirao je fiziku – geofiziku na Geofizičkom odsjeku PMF-a, doktorirao na Sveučilištu u Kaliforniji u Berkeleyju. Iako već gotovo dva desetljeća živi i radi u Australiji, posebno je ušao u živote hrvatske javnosti tijekom potresa u ožujku 2020. godine. Tada je svojim tekstovima na društvenim mrežama pružio javnosti smireno objašnjenje seizmoloških pojava, što je kasnije pretočeno u knjigu Potresi – divovi koji se ponekad bude, djelo koje približava seizmologiju široj publici. Iako je i popularizator znanosti, Hrvoje Tkalčić je profesionalno prvenstveno vrhunski (i svjetski priznati) znanstvenik i nastavnik u području seizmologije koji se dotakao važnih neodgovorenih pitanja i na neka od njih pronašao odgovore. Osim što je na PMF-u nekad studirao, s PMF-om je ostao povezan i kasnije suradnjom sa seizmolozima koji na njemu danas rade. Povod ovom intervjuu je dodjela počasnog doktorata Sveučilišta u Zagrebu na prijedlog PMF-a (posebno Geofizičkog odsjeka) koja će se Hrvoju Tkalčiću svečano dodijeliti u ponedjeljak 2. prosinca 2024. godine u zgradi Rektorata Sveučilišta u Zagrebu u Novom Zagrebu. Iako ste imali prilike pročitati mnoge njegove intervjue u hrvatskim medijima, možda u Hrvojevim odgovorima na pitanja Ive Dasović pronađete još ponešto što vas može informirati, dojmiti ili inspirirati!
U vrhunskom međunarodnom časopisu Science Advances objavljeni su rezultati novog istraživanja koji definitivno dokazuju da pod određenim okolnostima i na sjevernoj hemisferi struje mogu biti usmjerene ulijevo od vjetra. Istraživanje je provelo četvero znanstvenika: dr. Michael J. McPhaden (Nacionalna oceanska i atmosferska administracija, SAD), dr. K. Athulya i dr. M. S. Girishkumar (Ministarstvo za znanosti o Zemlji, Indijski nacionalni centar za službe oceanografskih informacija, Indija) te prof. dr. Mirko Orlić (Geofizički zavod Andrija Mohorovičić, Prirodoslovno-matematički fakultet, Sveučilište u Zagrebu, Hrvatska).
Drage studentice i studenti,
U cilju poboljšanja kvalitete nastave te kako bismo omogućili studentima komunikaciju s Fakultetom otvoren je kanal za prijavu nepravilnosti u nastavi. Više o svemu može se pročitati na poveznici:
https://www.pmf.unizg.hr/studenti/kanal_za_prijavu_nepravilnosti_u_nastavi
U Zagrebu, 02. travnja 2024.
Izv. prof. dr. sc. Maja telišman Prtenjak