Hrvatski srednjoškolci osvojili jednu...

Hrvatski srednjoškolci osvojili su jednu srebrnu i dvije brončane medalje na upravo završenoj 54. međunarodnoj fizičkoj olimpijadi IPhO-2024 koja se od 21. do 29. srpnja 2024. održavala u Iranu u povijesno i kulturno bogatom gradu Isfahanu (https://www.ipho2024.ir). Na ovom prestižnom međunarodnom natjecanju iz znanja fizike sudjelovalo je oko 200 učenika iz 46 zemalja širom svijeta. Srebrnu medalju osvojio je Val Karan, učenik 3. raz. XV. Gimnazije, Zagreb, a brončane medalje osvojili su Luka Duplančić, uč. 3. raz. XV. Gimnazije, Zagreb i Franjo Krešimir Jalšovec, uč. 4. raz. V. Gimnazije, Zagreb. Osim njih sudjelovali su još i Borna Jelečki, učenik 4. raz. Tehničke škole Ruđera Boškovića, Zagreb, te Frane Anđelić, uč. 3. raz. III. Gimnazije, Split, koji je dobio pohvalu za postignute rezultate. Osim samog natjecanja ovo je izvrsna prilika i za druženje s vršnjacima iz cijeloga svijeta na zajedničkim izletima i aktivnostima.

Učenici su u utorak rješavali dva eksperimentalna zadatka te u četvrtak tri teorijska zadatka, a teme su bile raspoređene po raznim područjima fizike. U eksperimentalnim zadacima proučavalo se vođenje topline u bakrenoj šipki i optička svojstva tvari pomoću difrakcije laserske svjetlosti. U teorijskim zadacima proračunavalo se različite doprinose stakleničkom efektu, zatim lasersko hlađenje atoma te izračuni prijenosa plinovite mase sa zvijezde pratilje na neutonsku zvijezdu. Te zadatke priređuje domaćin počevši i godinu dana prije olimpijade, a iako su vrlo teški, izgleda kao da se učenici jedva čekaju susresti se s tim novim zanimljivim izazovima.

Ova peteročlana ekipa odabrana je među bolje plasiranim učenicima na državnom natjecanju iz fizike 2023. Oko 30 učenika pozvano je na pripreme i testiranja koja su se održavala od prosinca do svibnja na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno matematičkog fakulteta u Zagrebu. Na pripremama i testovima pokrilo se gradivo koje se javlja na olimpijadama, a nakon 5 krugova testiranja odabrani su navedeni učenici koji su postigli najviše bodova u završnom testu. Potom su na dodatnim pripremama na fakultetu učenici uvježbavali rješavanje bivših olimpijskih eksperimentalnih zadataka. Međutim, bez vlastitog samostalnog dugotrajnog pripremanja te velikog entuzijazma i angažmana, zasigurno ne bi mogli postići tako uspješne rezultate.

Hrvatsku peteročlanu ekipu na Međunarodnu fizičku olimpijadu vodili su Damir Pajić i Pavla Šenjug sa Sveučilišta u Zagrebu Prirodoslovno matematičkog fakulteta. Izbor i pripreme hrvatske ekipe te sudjelovanje učenika na olimpijadi organizira Prirodoslovno matematički fakultet, a sudjelovanje na olimpijadi financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Iz Veleposlanstva Republike Hrvatske u Iranu ekipu je posjetio Branimir Špoljarić te osim gostovanja na dodjeli medalja, u duljem druženju s učenicima i voditeljima prenio je svoja iskustva o životu i radu u toj zemlji te dodatno proširio znanja o bogatoj kulturnoj i povijesnoj baštini Irana te povezanosti Hrvatske i Irana, a posebno je istaknu i kako su učenici ovakvim svojim uspješnim nastupima na međunarodnim natjecanjima izvrsni ambasadori Hrvatske po svijetu.

Autor: Denis Giljević
Popis obavijesti

Međunarodna fizička olimpijada (IPhO)

 

IPhO-2024

Isfahan, Iran, 21. - 29. srpnja 2024. https://www.ipho2024.ir

IPhO-2023

Tokyo, Japan, 9. – 17. srpnja 2023. http://ipho2023.yp

 

IPhO

Međunarodna fizička olimpijada (IPhO – International Physics Olympiad) je najprestižnije međunarodno natjecanje iz fizike za učenike srednjih škola, koje se održava jednom godišnje u različitim zemljama.

Što je IPhO?

  • Cilj natjecanja je ispitati najvišu razinu znanja, kritičkog mišljenja, sposobnosti rješavanja problema, jasno prezentiranje i analitičke vještine, te eksperimentalne vještine iz teoretske i laboratorijske fizike
  • U natjecanju sudjeluje više od 80 zemalja, s oko 700 sudionika, a natjecanje se održava kroz 9–10 dana

Sudionici

  • Svaka zemlja šalje do 5 učenika plus 2 voditelja tima (i eventualno promatrače)
  • Učenici nastupaju samostalno, na teoretskom i eksperimentalnom ispitu, oba u trajanju od 5 sati

Strukturа ispita

  1. Teoretski dio – obično se sastoji od 3 pitanja, svako s više podzadatka, traje 5 sati; nosi cca. 30 bodova
  2. Eksperimentalni dio – obično 1–2 zadatka u laboratoriju, također traje 5 sati; nosi cca. 20 bodova

Nagrade

  • Medalje se dodjeljuju na temelju postignutih rezultata:
    • Zlato – prvih 8% sudionika
    • Srebro – prvih 25%
    • Bronca – prvih 50%
    • Pohvala – prvih 67%
  • Također se dodjeljuje posebna nagrada za najboljeg učenika (apsolutni pobjednik).

Povijest i organizacija

  • Prva IPhO održana je 1967. u Varšavi, Poljska, a formalni statut usvojen je 1968. u tadašnjoj Čehoslovačkoj
  • IPhO je jedna od sedam "međunarodnih natjecanja iz znanosti" (uz primjerice IMO, IChO, IOI) .