Obavijesti

Nema vijesti!

 

 

Doktorski studij fizike je poslijediplomski sveučilišni studij čiji je nositelj Prirodoslovno-matematički fakultet (PMF) Sveučilišta u Zagrebu.

Izvoditelji studija: Fizički i Geofizički odsjeci PMF-a

Suradne ustanove: Institut Ruđer Bošković i Institut za fiziku, Zagreb

Normalno trajanje studija je tri godine i završava obranom doktorskog rada i promocijom u najviše akademsko zvanje doktora znanosti iz znanstvenog područja prirodnih znanosti, znanstvenog polja fizike ili geofizike.

Osmišljen je kao istraživački studij s manjim udjelom nastave, a sve u svrhu poticanja znanstvene izvrsnosti i kreativnosti.

 

 


 

O B A V I J E S T

 

NINA GIROTTO

održat će znanstveni kolokvij (doktorski seminar) iz Fizike kondenzirane tvari pod naslovom

 

Dinamičko elektron-fonon vezanje u novim kvantnim materijalima

 

 

U ovom seminaru, proučava se uloga dinamičkog elektron-fonon vezanja u nekoliko relevantnih materijala iz prvih principa u kombinaciji s metodama perturbativne metode mnoštva čestica. Glavni cilj ovog rada je pružiti detaljni uvid u posljedice korištenja statičke aproksimacije pri računu vezanja elektrona i kristalne rešetke u računima iz prvih principa.
Na primjerima nekoliko materijala, koji su znanstvenoj zajednici zanimljivi radi mogućnosti supravodljivog stanja, pokazati ćemo vrlo snažne neadijabatske efekte u njihovom fononskom spektru. Takvo, dinamičko, elektron-fonon vezanje ima bitne posljedice na predviđanje njihovih supravodljivih i transportnih svojstava.  Uz značajne promjene elektron-fonon vezanja u Brillouinovoj zoni, dinamičke anomalije u fononskom spektru renormaliziraju temperaturu supravodljivog prijelaza u usporedbi s njenom vrijednošću iz adijabatskog računa te vode na kvadratnu temperaturnu ovisnost vremena elektron-elektron raspršenja u niskotemperaturnom i niskoenergetskom režimu, što je karakteristično za Fermijeve tekućine.
Zatim ćemo se baviti temperaturno-ovisnim Raman eksperimentima provedenim na grafenu i Weyl semimetalima te pokazati račune neadijabatske vlastite energije fonona iznad perturbativne teorije prvog reda. Otkriti ćemo vrlo važan doprinos širini linije fonona koji dolazi od elektron-fonon vezanja, što vodi na vrlo dobro slaganje s poznatim eksperimentalnim rezultatima.
Naposlijetku, okrenuti ćemo se neravnotežnim uvjetima, kakvi se postižu u eksperimentima pumpe i probe. Pokazati ćemo simulacije vremenski-ovisnih modifikacija fononskog spektra i elektron-fonon svojstava, koje se događaju radi relaksacije fotopobuđene distribucije elektrona u grafenu i molibden disulfidu. U grafenu otkrivamo zanimljivi fotoinducirani negativni doprinos širini linije fonona te pokazujemo dokaze da primjećeni efekti u glavnini proizlaze iz fotoinduciranih promjena u faznom prostoru elektrona. U molibden disulfidu, vremenska dinamika fonona pokazuje vremenski-ovisna anizotropna mekšanja fonona, dinamičke Kohn anomalije te jačanje elektron-fonon vezanja.

Seminar će se održati u utorak 2. travnja 2024. godine u 10:00 sati u predavaonici F-201 Fizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Pozivaju se studenti doktorskog studija Fizike, smjer Fizika kondenzirane tvari, da prisustvuju seminaru, ako nisu spriječeni.

 

Voditelj smjera:

Prof. dr. sc. Denis Sunko, v. r.

 

Autor: Marko Hum
Popis obavijesti