LABORATORIJ ZA NISKE TEMPERATURE I JAKA MAGNETSKA POLJA
|
LABORATORIJ ZA NMR ČVRSTOG STANJA I VISOKOFREKVENTNA MJERENJA Laboratorij za NMR čvrstog stanja na Fizičkom odsjeku uspostavljen je 2010. godine. Laboratorij dijeli prostor, ljudstvo i tematike s istraživanjima mikrovalnih svojstava materijala koja se na PMF-u provode od 1997. godine. Glavne teme istraživanja su proučavanje kolektivnih pojava koje definiraju svojstva tvari kao što su supravodljivost i kvantni magnetizam. Uz ove glavne teme, laboratorij sudjeluje i u istraživanjima drugih iz područja kondenzirane tvari metodom nuklearne magnetske rezonancije, kao što su ionski vodiči, feromagnetski grafit, meka tvar, metalni klasterski spojevi itd.
|
LABORATORIJ ZA MIKROSTRUKTURNA ISTRAŽIVANJA Laboratorij se bavi istraživanjima mikrostrukture modernih materijala. U tu svrhu u laboratoriju se nalaze rentgenski difraktometar za polikristalne uzore, te visoko razlučiti elektronski transmisijski mikroskop, uz potpuni popratni postav za pripremu uzoraka.
|
LABORATORIJ ZA MJERENJE TRANSPORTNIH, MAGNETSKIH I TERMODINAMIČKIH SVOJSTAVA U laboratoriju vršimo sintezu amorfnih materijala, metalnih stakala, nanokristaliničnih slitina, polimera, visokotemperaturnih supravodiča i najnovije visokokvalitetnih monokristala raznih tipova topoloških izolatora sa superiornim svojstvima (niska gustoća nosioca naboja te što viša mobilnost) i potencijalnih topoloških supravodiča potrebnih za detekciju novih fizikalnih fenomena predviđenih u topološkim izolatorima. Nakon sinteze uzoraka isti se karakteriziraju mjerenjem strukturnih, traspornih, termodinamičkih i magnetskih svojstava. Postojeća aparatura uključuje nekoliko raznih peći (do 1600 C), Diferencijalni skenirajući kalorimetar (100 K-830 K), He hladnjak (10K-400 K), Kriostat s magnetom do 10 T (1.7 K do 400 K), RF uređaj kao i potrebnu aparaturu za mjerenje transportnih, termodinamičkih i magnetskih svojstava. Glavni interesi istraživanja su razvoj novih materijala, istraživanja kolektivnih pojava supravodljivosti i magnetizma materijala, slabe lokalizacije, spin-orbit interakcije te spinskog raspršenja u metalnim staklima, fenomena koji su posljedica Diracove disperzije, „spin-momentum locking“ efekta te π-Berry-eve faze površinske topološki zaštićene metalne faze. Posebna pažnja stavljena je na razvoj vrlo preciznih metoda mjerenja magnetizacije mikropiezo polugom, toplinskog kapaciteta i termoelektričkih efekata.
|
LABORATORIJ ZA NUKLEARNU FIZIKU U laboratoriju se pripremaju i testiraju detektori za fundamentalna istraživanja u eksperimentalnoj nuklearnoj fizici koja se izvode u akceleratoskim središtima MAMI (Mainz Microtron) Njemačka, DAPHNE u Laboratori Nazionali di Frascati Italija i CERN Švicarska, te se bavi primjenom nuklearnih metoda: materijali, medicina, okolis.
|
LABORATORIJ ZA SREDNJE I VISOKE ENERGIJE Istraživanja u eksperimentalnoj fizici elementarnih čestica na visokim energijama fokusirana su na istraživanja kvarkovsko gluonske plazme na RHIC i LHC sudarivačima kao i spinske strukture nukleona na RHIC sudarivaču.
|
LABORATORIJ ZA FOTONIKU I OPTIČKU SPEKTROSKOPIJU U laboratoriju istražujemo interakciju svjetlosti sa materijom, i pri tome koristimo eksperimentalne metode visoko razlučive optičke spektroskopije u vidljivom i infra-crvenom području kao i numeričko modeliranje paketom COMSOL Multiphysics. Fokus istraživanja je pripremama opto-bioelektroničkih elemenata i implantata za primjenu u medicini i neuroznanosti, temeljenih na materijalima organske elektronike te karakterizaciji njihovih elektroničkih i opto-bioelektroničkih svojstvava. Laboratorij je opremljen modernom opremom za visko-razlučivu atomsku i molekulsku spektroskopiju, i raspolaže disperzivnim i FT-VIS-IR spektrometrom, LIBS postavom, eksperimentalnim postavima za vremenski razlučivu spektroskopiju, termalnim vakuumskim evaporatorom za metale i organske poluvodiče, kao i opremom za opto-elektroničku karakterizaciju uzoraka izrađenih u našem laboratoriju. Imamo razvijenu suradnju sa istraživačkim grupama iz Švedske, SAD-a, Austrije i Izraela, kao i sa grupama sa IRB-a, Hrvatskog instituta za istraživanje mozga te Medicinskim fakultetom u Zagrebu, a naš laboratorij član je i Znanstvenog centra izvrsnosti za napredne materijale i senzore (CEMS).
|
LABORATORIJ ZA ISTRAŽIVANJE MAGNETSKIH I ELEKTRIČNIH POJAVA U laboratoriju se istražuju magnetska i električna svojstva različitih materijala, uključujući statičku magnetizaciju i izmjeničnu susceptibilnost, zatim električni transport u magnetskom polju, te magnetska svojstva u električnom polju. To omogućava proučavanje magnetskog uređenja i dinamike u nanomagnetima, međudjelovanja u različitim kompleksnim materijalima, kritične pojave u supravodičima i magneticima, magnetoelektrični učinak, te mnoge druge zanimljive pojave moderne fizike. Istraživani sustavi obuhvaćaju magnetske nanočestice, jednomolekulske magnete, kompleksne spojeve s magnetskim ionima, organske magnetske materijale, multiferoike, supravodiče, slitine, složene magnetske strukture i druge materijale od važnosti za temeljnu i primijenjenu fiziku. Postojeća eksperimentalna aparatura, uključujući SQUID magnetometar, magnetometar s vibrirajućim uzorkom, AC susceptometar i instrumentaciju za transportna električna mjerenja, omogućava precizno i detaljno mjerenje magnetskih i električnih svojstava u širokom rasponu temperatura (2-1000K) i polja (do 18T), što je čini prikladnom i za osnovnu karakterizaciju novih materijala i za detaljno istraživanje zanimljivih pojava.
|
LABORATORIJ ZA INFRACRVENU SPEKTROSKOPIJU I ELIPSOMETRIJU
|
Opažačka astrofizika primjenjena na formiranje i evoluciju galaksija.
|
Grupa se aktivno bavi edukacijskim istraživanjima u fizici, koja uključuju istraživanja učeničkih i studentskih konceptualnih i matematičkih poteškoća pri razumijevanju i usvajanju temeljnih fizikalnih pojmova, istraživanja u području edukacijske neuroznanosti, kao i razvoj i testiranje novih nastavnih strategija i materijala za poučavanje fizike. Grupa se također bavi razvojem kurikuluma iz fizike, razvojem školskihlaboratorijskih eksperimenata iz fizike, te konstruiranjem i evaluacijom edukacijskih testova iz fizike uz primjenu Raschovog modela. Važan aspekt djelatnosti grupe je suradnja s učiteljima i nastavnicima fizike iz osnovnih i srednjih škola za koje se redovito organiziraju predavanja i radionice.
|
LABORATORIJ ZA SINTEZU I PRIPREMU UZORAKA Lorem ipsum...
|