Elspeth Garman Znanstveni razgovori:...

Postoji li poveznica između umjetnosti izrade čokolade s otkrićem lijekova, proteinima i DNK? Postoji! Ono što ih povezuje to su kristali. Kristali nam omogućuju određivanje trodimenzijske strukture molekula, od malih molekula u samoj čokoladi do znatno većih proteina, koji omogućuju brojne funkcije ljudskog te drugih živih organizama, do DNK koje sadrže naše genetske informacije. 
Kristalografija je rođena 1913. godine određivanjem 3-D strukture natrijevog klorida (soli) od strane dvaju Bragga, oca i sina. Od tada su je kristalografija doživjela svoj  procvat te je nadahnula brojne znanstvene discipline doživjele ali i različite primjene u inženjerstvu, fizici, kemiji, znanosti o Zemlji i biologiji. Koristeći se kristalografijom, možemo odrediti strukture biomolekula, razviti nove lijekove te identificirati i nove tretmane liječenja. Predavanje će se prvenstveno fokusirati na ovom posljednjem, te će biti dan pregled najnovijih dostignuća u području razvoja lijekova, ali i onoga što je moguće očekivati u budućnosti (ako kristalna kugla to dopusti!).

Elspeth Garman je profesorica molekularne biofizike na Sveučilištu Oxford. Svoj radni vijek započela je s 18 godina kao učiteljica volonterka u Swazilandu, Južna Afrika. Nakon diplome iz fizike na Sveučilištu Durham u Velikoj Britaniji, svoje doktorsko istraživanje provela je iz eksperimentalne fizike na Oxfordu. Nakon 7 godina rada kao voditeljica istraživanja i mentorice u području nuklearne fizike, promijenila je područje istraživanja te se dalje bavi istraživanjima u području  kristalografije proteina. Njezin glavni istraživački interes je unaprijeđenje metoda u strukturnoj biologiji, posebno u identifikaciji metala u proteinima korištenjem emisije rendgenskih zraka (PIXE), optimizaciji hlađenja kristala i razumijevanju učinaka oštećenja rendgenskim zračenjem, kao i pronalaženju metoda za ublažavanje oštećenja. 
Njezina je grupa napisala i izdala softverske programe RADDOSE-3D, RABDAM (dio paketa CCP4) i RIDL. Autorica je više od 180 recenziranih publikacija. Bila je predsjednica Britanske kristalografske udruge od 2009. do 2012. godine i direktorica Life Sciences Interface, a zatim Centara za doktorsku izobrazbu Systems Biology EPSRC na Oxfordu od 2009. do 2014. godine. 2016. godine dobila je nagradu Fankuchen Američke kristalografske udruge, bila je dobitnik nagrade Sosei Heptares Britanskog biofizičkog društva 2018. i dobitnica nagrade Max Perutz Europske udruge za kristalografiju 2019. godine. 
U posljednjih 30 godina profesorica Garman je izrazito uživala u susretima s mnogim mladim istraživačima na konferencijama te je predavala na više od 100 kristalografskih škola diljem svijeta.

Znanstveni razgovori održat će se u utorak 20. rujna 2022. na PMF-u, Horvatovac 102a u dvorani A1 s početkom u 13,00 sati.

 


 

Autor: Marijana Šurina
Popis obavijesti