Treći seminar u seriji Neformalnih znanstvenih seminara za studente viših godina, u organizaciji Studentske sekcije Hrvatskog fizikalnog društva, održat će doc. dr. sc. Selma Supek, na temu "Kako mozak radi?". Održat će se u četvrtak, 29. studenog, u 13h u F13. Slijedi sadržaj seminara.

Magnetoencefalografija (MEG) predstavlja vodeću metodu za neinvazivno funkcionalno oslikavanje mozga koja mjerenjem vrlo slabih magnetskim polja reda veličine 100 fT omogućuje praćenje kortikalne aktivnosti milisekundnom vremenskom rezolucijom. Prva uspješna mjerenja MEG signala napravio je fizičar David Cohen prije 40 godina u magnetski zasjenjenoj sobi koju je izgradio na MIT-u. Ubrzo nakon toga započeo je vrlo dinamičan razvoj područja neuromagnetizma razvojem niza neuromagnetometarskih sustava, modela za prostorno-vremensko lokaliziranje neuronske aktivnosti ali i otvaranjem novih pitanja o tome kako mozak radi u stvarnom vremenu.

 

Seminar će predstaviti MEG u kontekstu ostalih metoda za funkcionalno oslikavanje mozga, dati pregled nekih od problema kojim smo se bavili i predstaviti rezultate naših MEG istraživanja retinotopske i funkcionalne organizacije ljudskog vidnog sustava, neurodinamike procesiranja lica, kako senzorna memorija i pažnja utječu na neurodinamiku te kako neurodegeneracija utječe na topologiju i dinamiku senzornih kortikalnih mreža. Dodatno, seminar će istaknuti što smo u proteklih dvadesetak godina napravili u Hrvatskoj u području funkcionalnog oslikavanja mozga neurodinamičkim metodama i kakvi su nam budući planovi imajući u vidu da su metode za funkcionalno oslikavanje mozga vodile i vode otvaranju sasvim novih područja istraživanja kao što su kognitivna neuroznanost, neuroekonomija, neuroestetika, neuroetika,… novim dijagnostičkim metodama, kliničkim primjenama i translacijskim istraživanjima, a u sinergiji sa informacijskim i nanotehnologijama te bioinženjerstvu, sasvim novim tehnologijama budućnosti.

 

Autor: Ivana Kurečić
Popis obavijesti

Studentske WWW stranice