Peti seminar u seriji Neformalnih znanstvenih seminara za studente viših godina, u organizaciji Studentske sekcije Hrvatskog fizikalnog društva, održat će prof. dr. sc. Goranka Bilalbegović, na temu "Površine i nanostrukture astrofizičkih materijala". Održat će se u četvrtak, 10. siječnja, u 13h u F13. Slijedi sadržaj seminara.
 

 

 Astrofizička mjerenja su pokazala da u međuzvjezdanom prostoru postoji više od 170 molekula, a svake godine se otkriva po nekoliko novih i sve većih. Najveće do sad otkrivene nanostrukture su ugljikove loptice C60 i C70 čije je istraživanje, u početku motivirano astrofizičkim problemima, dovelo do revolucije u nanoznanosti (fulereni, ugljikove nanocijevi i grafen). Postojanje fulerena u međuzvjezdanom prostoru je konačno dokazano 2010. godine. 

Prvi H2O led u međuzvjezdanom prostoru je otkriven u maglici Orion još 1973. godine i to mjerenjem infracrvenog spektra. Sad znamo da u međuzvjezdanom prostoru postoje kondenzirane faze većeg broja materijala. Na površinama zrnaca kozmičke prašine odvijaju se fizički i kemijski procesi značajni za formiranje zvijezda i evoluciju galaksija. Znanstvenici istražuju pretpostavke da su površine astrofizičkog leda substrat na kome su nastali organski i biološki materijali.

Otkrića vezana za astrofizičke materijale su rezultat rada teleskopa i spektroskopskih uređaja na Zemlji i u Svemiru. Vrlo važan dio ovih istraživanja je laboratorijska astrofizika gdje se u eksperimentima na Zemlji modeliraju astrofizički materijali i procesi. U seminaru će biti predstavljen problem difuznih vrpci međuzvjezdane tvari te istraživanje površina zrnaca kozmičke prašine. Predviđeno je upoznavanje s rezultatima teorijskih metoda istraživanja astrofizičkih materijala, a to su kvantna teorija funkcionala gustoće, molekulsko-dinamička i Monte Carlo simulacija. 

Autor: Ivana Kurečić
Popis obavijesti

Studentske WWW stranice